В днешното високотехнологично време сме започнали да възприемаме компютъра като нещо неделимо от всекидневната ни реалност и като че ли сме спрели да му обръщаме внимание – от здравословна гледна точка.
Разбира се, едни от най-активните потребители са нашите деца.
Но трябва ли да има граница и къде е тя?
Родители, които не искат децата им да използват продължително време интернет, трябва да осигурят място на компютъра, което лесно може да бъде наблюдавано, съветва германският специалист Райнер Томасиус.
Според него държането на компютъра на централно място в дома е ефикасен начин да се предотврати подрастващите да прекарват твърде много време онлайн.
Добре би било децата да се споразумеят с родителите си колко часа седмично могат да ползват интернет.
„Децата под 12 години не трябва сами да сърфират в интернет - съветва Томасиус, като се позовава на международни правила за ползването на компютъра в детска възраст. - Ето защо в тази възраст компютърът няма място в детската стая, откъдето трябва да се извади и да бъде инсталиран във всекидневната.
За деца на възраст от 11 до 13 години се препоръчва да ползват интернет един час на ден, а за тези на 14 години и над тази възраст- един час и половина.
„Когато детето не може да се контролира кога да започне и да прекрати интернет сесията и непрекъснато увеличава времето, прекарано онлайн, специалистите смятат, че има признаци на пристрастеност“, подчерта германският учен.
Други признаци са неспокойствието, безсънието или нервността, които подрастващият демонстрира, когато не е онлайн.