Oколосветските пътешествия са истинско приключение, във всяко едно отношение. Те стават още по-авантюристични, ако методът на придвижване е възможно най-алтернативен.
Като един балон с горещ въздух.
Всъщност такива обиколки са се случвали успешно точно два пъти.
Първият път е през 1999 г., когато швейцарецът Бетранд Пикард и англичанинът Браян Джоунс обединяват усилия и умения.
Те потеглят на първи март от швейцарските Алпи и след почти 20 дни се приземяват в Мавритания. Разстоянието, което изминават, е 42 810 км.
Второто околосветско пътуване с балон е регистрирано през 2002 г., когато Стив Фосет, след цели 6 неуспешни опита, се превръща в първия човек, прелетял над света сам.
Броят на успешните полети с балон в околосветски вариант неслучайно е толкова малък.
Когато си в "открито" небе съществуват точно толкова рискове, колкото има и в открития океан. Високо в синевата се носиш с вятъра и всичко зависи от неговата посока. И от твоите умения.
Не всеки го може, а за да го направиш, трябва да преминеш през специално обучение, подобно на това за пилот.
Все пак със сигурност си заслужава. Защото летенето с балон може да се сравни само с носенето върху облак, подобно на боговете в древните митологии. Няма двигател, който с бръмчене постоянно да напомня за себе си.
Няма и прозорче, което да затвориш...
По света има хиляди фенове на този екстремен спорт. Всяка година се организират фестивали в САЩ, Австралия, Великобритания, Канада и Европа.
В България също има много ентусиасти, но засега има само един дипломиран летец на балон. И той е жена.
В галерията ще изпитате една миниатюрна частица от удоволствието да се рееш в открито небе.