„Дейвид е на 11. Той тежи 27 килограма. Висок е метър и 20. Има кестенява коса. Любовта му е истинска. Но той не е.“
С тези думи започва филмовият шедьовър на Стивън Спилбърг, наречен просто A.I.*.
Зад тази проста абревиатура обаче се крие една от най-затрогващите истории. Историята за Пинокио – дървеното момче, което иска да стане истинско.
Спилбърг прави една съвременна трактовка за познатата на всички детска приказка, като заменя Италия от 19 в. с един утопичен свят в не много далечното бъдеще, а дървената кукла – с дете-андроид.
Детето е създадено по най-модерни технологии и служи като заместител на липсващото биологично такова в едно човешко семейство.
Дейвид изглежда идеален: мил, послушен и много обича майка си. Буквално. Хуманоидът е направен така, че да може да изпитва всички човешки емоции, та дори и по програма.
Не щеш ли обаче, осиновителката на Дейвид забременява и набързо решава да го заведе някъде навътре в гората и да го остави, защото вече не й е нужен.
От там насетне започва дългата (продължила няколко века), изпълнена с много болка по изгубената майчина обич история на малкия хуманоид.
Той започва да се скита по света, като целта му е една-единствена: да намери мама и да я накара да го заобича отново.
Но защо ви разказвам всичко това?
Новинарските агенции предадоха, че група японски учени от университети в Токио и Осака са конструирали бебе-робот, което повтаря точно движенията на новородените и изразява емоции.
Роботът Неони пълзи, обръща се и се изправя на крака, демонстрирайки моторни навици, присъщи на деца на 9-месечна възраст.
С мимики Неони изразява щастие и тъга.
В очите на робота са вградени дигитални камери, с които се изучават лицата на събеседниците. Събраните данни се съхраняват в паметта на машината и се съпоставят с вече получената информация.
Създателите на робота твърдят, че целта им е конструирането на умни роботи, които да живеят заедно с хората.
Те са уверени, че хуманоидът ще помогне на невробиолози и психолози да проверят хипотезите си за процесите на умственото развитие на децата.
Според проф. Ишигуро Хироши, Неони е важна стъпка в развитието на самостоятелно обучаващи се роботи.
До 2050 г. група от японски специалисти по робототехника планира да създаде футболен отбор, който да може да играе мачове с истински футболисти.
Учените вярват, че в близко бъдеще машините ще успеят да заменят децата на самотни родители.
На света се появи малкият Пинокио. Ще си го вземете ли?
*A.I. (Artificial Intelligence) – Изкуствен Интелект, анг.ез.