IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Колко време е необходимо, за да се формира навикът?

2 март 2012 13 15

Две седмици...или може би месец?

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Голяма част от дейностите в ежедневието ни са подчинени на навика. За добро или за лошо сме автоматизирали определени „задачки", които вършим без да се замислим. А когато искаме да увеличим техния брой, започваме умишлено да повтаряме конкретно действие.

Искаме да се научим да ядем парче плод при всяко хранене? Или да пием чаша вода сутрин и вечер? Да качваме стълбите пеша и да оставяме пастата за зъбите със затворена капачка? Колко повторения са нужни, за да се механизира едно движение и да се превърне в навик?

Ако попитате всемогъщия Google, той ще ви отговори, че периодът е между 21 и 28 дни. В действителност това не е доказано научно. Идеята за трите седмици, които раждат навика, датира от книга на пластичния хирург Д-р Максуел Малц от 1960 г. , в която той разказва как на тялото му трябват 21 дни, за да се приспособи при ампутация на крайник. Това обаче не важи за всички промени в живота.

Психологическо изследване се е опитало да даде отговор на въпроса колко време е необходимо едно действие да се автоматизира. Филипа Лали и колегите й от университет в Лондон са изследвали 96 души, които искали да добият определен навик – като хапване на плод преди ядене или 15-минутно бягане всеки ден. Ежедневно на участниците в проучването са задавани въпроси доколко усещат действието като механично изпълнение и доколко умишлено провокирано. Те са имали право да отговарят с допълнения като „правя го лесно", „не го правя лесно", „правя го без да се замисля".

Средно се оказало, че навикът идва за 66 дни. Макар че някои действия са по-лесни да се трансформират в навик (като пиенето на вода сутрин), докато други – 50 коремни преси преди закуска – отнемат около 66 дни.

Учените открили и следните неща:

Ако се изпусне един ден, това не намалява вероятността за формиране на навик;

На някои хора им отнема по-малко време, отколкото на други, защото са по-податливи (имат силна механична памет, например).

Различните навици са с различна степен на трудност и се нуждаят от различно време за усвояване.

Изследването доказва, че голяма част от действия могат да се механизират в рамките на два месеца ежедневно повторение. Пиене на вода, разходка в парка, коремни преси, миене на чинии след ядене... и други по-битови и спортни навици се вместват в рамките на 60 дни. И макар че учените смятат, че един пропуснат ден не е от значение, ако този ден е в началото на първия месец, то това би нанесло отклонения в схемата.

Така че митът за оформянето на навик за 21 дни се отнася само до тези, чиято цел е да пият по една чаша вода сутрин. Останалите да се подготвят за 60-дневна програма от повторения!

Ще пробвате ли?

Автор - снимка
Автор на статията:
Мария Господинова

КоментариКоментари