Гушкането, стискането и мачкането на хамстерчета, костенурки и зайчета или хваленето пред приятели с опасната тарантула е "страшна работа" за малкия човек.
Но за да не стане наистина страшна, т.е опасна, е хубаво да знаете, че голяма част от животинките не са препоръчителни за деца до петгодишна възраст.
„Родителите омаловажават опасността, която едно животно, особено екзотично, може да донесе на децата вкъщи“, обясняват лекарите от Американската академия по педиатрия пред MSNBC.
Специалистите обясняват, че малките деца са много податливи на заразите, които едно животинче може да донесе, защото имунната им система още не е укрепнала.
„Има много случаи на салмонела, причинена от животни. Различни алергии и дихателни проблеми при малките деца също се дължат на контакт с животните“, допълват лекарите.
Голям риск за здравето на децата, а и на цялото семейство, крият екзотичните животни като игуани или тарантули, особено когато се разхождат свободно из къщата.
Няма как да не споменем и токсоплазмозата (скоро ще говорим и за нея), която се предава от съвсем традиционните котки.
Съветът на лекарите е не да забраните на децата си да гледат животни до 18-тата си година, напротив, а само да спазвате някои правила.
- Нека първото животинче да влезе у вас когато децата ви са поне на пет.
- Обяснете му ясно, че това не е играчка, а живо същество, което може да драска, хапе и да разболява.
- Научете децата да си мият ръцете старателно след игра с животното, както и да не ги целуват, да не си играят с тях докато се хранят, а още по-малко – да им дават от собствената си храна.
Накратко – научете децата си на добра хигиена и водете животни и наследници редовно на лекар.