Напоследък все по-често се споменава понятието "дислексия" и нямаше как да не му обърнем внимание. Налага се, тъй като трябва да разбием мита, според който дислексията е умствено заболяване или изостаналост.
Затова още сега дебело подчертваме, че децата с дислексия не са умствено недоразвити и трябва да се третират като останалите им приятелчета.
Какво е дислексия?
Дислексията е смущение в процеса на обучение и запомняне.
Всъщност в главата на малко дете с дислектични симптоми функциите на двете мозъчни полукълба се "обръщат" и то е неспособно да чете, пише и разбира нещата, както останалите хлапета.
В резултат на това буквата "б" може да му изглежда като "д" или въобще да не я вижда.
Това е така, защото децата с дислексия виждат всичко разместено или наобратно и затова в училище срещат трудности с математиката и литературата.
Всъщност това е и един от начините да разберете дали детето ви има такъв проблем.
Ако при разговорите си с него то ви се струва дори по-интелигентно от връстниците си, но в училище изостава от тях, има голяма вероятност да има дислексия.
Ако е неспособно да задържа дълго време вниманието си върху нещо, отново дислексията може да е причината за това.
Неспособността за концентрация е много характерна, защото детето всъщност не разбира какво вижда и просто загубва интерес.
Така че, ако забележите такива признаци, в никакъв случай не го обвинявайте, че не се старае достатъчно в училище, защото проблемът му вероятно е от съвсем друго естество.
За да сте напълно сигурни, задължително потърсете мнението на специалист.
Какво да направим, ако детето има дислексия?
Определете слабото "звено"- дали затрудненията се въртят около четенето или писането. Ако ви е трудно сами, наемете домашен учител, който да ви помага.
Покажете му как буквите и звуците са свързани помежду си и как определен звук съвпада с определена буква.
Карайте го да чете на глас, като му помагате и насочвате да произнася думите правилно. Четете заедно при всяка възможност.
Направете всичко колкото се може по-визуално. Децата с дислексия разчитат най-вече на зрението си, въпреки трудността им да виждат нещата както трябва. Така че нагледно им обяснявайте.
Ето го и най-важният съвет, който всъщност се отнася до всички родители, независимо дали децата им имат или нямат дислексия.
Бъдете търпеливи и правете всичко възможно хлапето ви да се чувства нормално. В никакъв случай не го отделяйте от средата му. Това само ще го травмира. Просто обяснете проблема му в училище.
Ако сме ви стреснали, за успокоение ви казваме, че някои от най-гениалните личности като Айнщайн и Леонардо да Винчи са имали дислексия. А, както знаем, това никак не им е попречило да се развиват.
Дислексията - проблем с решение
27 март 2009 08 34Нека заедно да разбием мита, според който дислексията е болест

На децата с дислексия може да йм се помогне. Снимка: sxc
Сподели
Коментари


Още от Животът
Коментари
