IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Лека нощ, деца

14 септември 2009 07 51

Пълноценният сън подобрява паметта и способността за учене

Четете, а след това - сладки сънища. Снимка: Happydreams

Четете, а след това - сладки сънища. Снимка: Happydreams

За децата датата 15 септември означава едно – първият учебен ден. За техните вече пораснали майки наближаването на новата учебна година е свързано с още повече стрес.

Лудото пазаруване на дрехи, тетрадки, помагала, раници, включително на линийки, химикалки и боички, тече до последния момент.

За съжаление обаче в списъка за 15 септември обикновено липсва един важен артикул – матракът. Колкото и странно да звучи, купуването на качествен матрак е начин да помогнете на децата си да се справят по-лесно с уроците.

Според последните научни изследвания сънят подобрява паметта и способността за учене. А добрият сън зависи пряко от матрака, на който спите.

Така че следващия път, когато детето се върне с ниска оценка на контролното по математика, не го мъмрете, а му осигурете по-хубав матрак, като „Империал” или „Ерго мемори”, например.

Обяснението за зависимостта между спането и доброто представяне в училище е простичко. Експертите отдавна са категорични, че съществува неразривната връзка между съня и процесите на запаметяване.

Проучванията показват, че сънят има важна роля за формирането на спомени, както преди, така и след научаването на нещо ново.

Това важи както за овладяването на ежедневни навици – като връзването на обувки, усвояването на факти – колко е висок връх Еверест или коя е столицата на Малта, така и за ученето на урока по история или думите по английски.

Затова не е чудно, че според някои учители да знаеш един чужд език добре означава да сънуваш на него.

Запомнянето минава през три фази – придобиване на информацията, консолидиране и припомняне.

Докато първата и третата фаза са възможни само в будно състояние, то консолидирането - процесът, чрез който спомените стават устойчиви, протича докато спим.

Това става чрез укрепване на нервните връзки между мозъчните клетки и между различните части на мозъка.

Изводите се доказват и от многобройните проучвания по темата. По време на един от тях изследователи от университета Харвард тестват 12 души, като им показват последователност от движения на ръцете, напомнящи свиренето на пиано.

След 12 часа будуване или спане, участниците трябва да възпроизведат наученото. Резултатите са категорични - участниците се представили значително по-добре, след като са спали, отколкото, като са останали будни.

Всъщност, противно на очакванията на повечето хора, дори по време на сън мозъкът не знае почивка. Той продължава да е изключително активен и когато тялото ни спи. Така мозъкът не само учи, по-лесно запомня фактите, но и прави връзката между тях.

Сънят ни помага да осмислим преживяванията и случките от деня, да ги интерпретираме и намерим тяхното значение. Неслучайно поговорката, че утрото е по-мъдро от вечерта, е верен съветник при вземането на важни решение.

Ако пък все още не може да си спомните колко е висок Еверест или коя е столицата на Малта, бързо попитайте Гугъл и марш към леглото, за да затвърдите наученото!

Материалът е предоставен със съдействието на матраци Happy Dreams. Ако искате да изберете качествен матрак и възглавница нашите консултанти с удоволствие ще Ви помогнат във всеки от магазините на веригата Sleep Shop.

www.happydreams.bg

http://bulgaria.tempur.com/

КоментариКоментари