Когато лекарите казват, че бременните жени не трябва да се натоварват, имат абсолютното основание за това.
Факт е обаче, че много работещи бременни дами решават да не се оттеглят от работното си място до последно, което, освен запазване на службата, обаче може да им гарантира и доста неприятности с бъдещата рожба.
Голяма част от професиите са свързани с психическо натоварване, нерви и стрес, което непременно се отразява на бебето. Доказателство за това е и последното изследване в областта, което са направили учени от Съсекския университет.
Учените са заключили, че жените, които изпадат в гняв през време на бременността си, излагат нероденото си дете на опасност от сърдечни увреждания.
Екипът е проследил 49 бременни на възраст между 22 и 39 години.
Изследването показало, че склонността към импулсивни и неконтролирани прояви на гняв като затръшване на врати, крясъци, хвърляне на чинии и дори лакомото ядене през време на бременността се отразява неблагоприятно върху сърцата на децата в утробата.
Децата, чиито майки са склонни към такива импулсивни и агресивни действия, имат по-малки промени в пулсовата честота сред раждането. Промените в пулсовата честота се смятат за здравословни, защото това показва, че организмът е гъвкав и се приспособява към промените.
Ако сърцето не се приспособява към промените, има риск детето в по-късно възраст да развие сърдечносъдови заболявания и инфекция.
Изследователите обясняват също, че хормоналните промени в тялото, които предизвикват агресивно поведение у бъдещите майки, могат да преминат през плацентата у нероденото дете и да повлияят върху развитието на клетките.
Нашият съвет към дамите, които държат да градят кариера, е просто да позабавят темпото, когато забременеят. В крайна сметка едно здраво дете е много по-важно от успешно сключената сделка, нали?
Е, ако пък работата ви не е стресова и ви доставя удоволствие, можете да поработите и до осмия месец, но във всички случаи се пазете от стреса. Като пазите себе си, предпазвате и бебето.
Бременни работещи момичета, забавете темпото
15 октомври 2009 10 17Когато майката е изложена на стрес и слилни емоции, това влия неблагоприятно на народеното й дете

Когато сте в офиса, бъдете спокойни Снимка: Dreamstime
Сподели
Коментари


Още от Животът
Коментари


Има такива, които викат именно когато се работи. Наричат се ***. Викат и когато бременната не е вече на работа, а е дошла да си внесе болничния.
Отговори
Сигнализирай за неуместен коментар

Всъщност, ако си бременна, си длъжна не само да ходиш на работа, но и да работиш, защото само тогава спазваш трудовото законодателство. Само ходенето на работа, без да се работи на работата, е отбиване на номера. Шефовете обикновено викат, когато не се работи.
Отговори
Сигнализирай за неуместен коментар

Не кълна никого, говорех за отношението, не за осигуровките. Както аз съм длъжна да ходя на работа, така шефа ми е длъжен да спазва трудовото законодателство.
Отговори
Сигнализирай за неуместен коментар

Авторката на статията не е счела за нужно да отчете факта, защо в България се работи до "последно" - а именно, заради 12те месеца високоплатено майчинство, понеже когато се смятат тези 12 месеца като болнични, всеки "работен" ден от бременността е от значение.То не може и вълка сит, и агнето цяло.И спрете да кълнете работодателите, ако не са те да плащат високи социални осигуровки на високи бази, НОИ няма да плаща високоплатено майчинство после.
Отговори
Сигнализирай за неуместен коментар

Докато има работодатели, които си позволяват да крещят на бременни служителки, тая работа със спокойствиео няма как да стане:((
Отговори
Сигнализирай за неуместен коментар
1 - 5 от 5