Facebook е явление, настанило се в ежедневието на милиони хора по света. Почти всеки човек, който използва редовно интернет, има профил в социалната мрежа. Обикновено хората прекарват по няколко часа на ден, седейки онлайн именно във Facebook. За много от тях социалната мрежа е мания, а всяка мания си има своите последствия. В най-добрия случай това са просто часове загубено време. Но понякога щетите не се ограничават само до това.
Повечето фирми не толерират поведението на служителите си, които вместо да работят, проверяват своя профил във Facebook. Изхождайки от тази позиция, може би е най-добре да пропускате частта със социалната мрежа по време на работа. Ето още няколко причини, които да ви подтикнат да го направите:
1. Facebook пристрастява. Колко скоро, след като сте дошли на работа, посещавате своя акаунт? Изследователи от Университета Гьотеборг в Швеция установяват, че 70% от хората влизат в социалната мрежа, веднага щом включат компютрите си на работното място. Жените са по-активните потребители във Facebook, прекарвайки средно по 81 минути на ден, докато мъжете отделят средно по 64 минути. В този момент вашият шеф се пита колко ли работа можехте да свършите за това време?
2. Facebook депресира. Установено е, че хората, които прекарват повече време в социалната мрежа, се чувстват по-нещастни. А както знаем, депресираните и нещастни хора са по-малко продуктивни. Немско проучване доказва, че, когато човек види снимки от почивки, снимки на любовни трепети или разбере за успех на свой „приятел“ във Facebook, той започва да ревнува и да се чувства нещастен и самотен. Изследователите открили, че един на всеки трима души се чувства по-зле и по-неудовлетворен от живота си след посещение в социалната мрежа.
3. Facebook провокира апетита. Ако спазвате диета и гледате да държите бюрото си чисто от шоколад, вафли и чипсове, то Facebook може да провали намерението ви. Изследване на Колумбийския университет в Ню Йорк доказва, че когато човек контактува с близки и приятели във Facebook, той придобива по-голямо самочувствие. Това от своя страна намалява чувството за самоконтрол и по този начин човек може да стане много уязвим. Не ви стигат изкушенията вкъщи, а трябва да прибавяте нови и на работа?
4. Чрез Facebook могат да ви шпионират. Споделянето на твърде много информация и голямата активност по време на работа могат да ви изиграят лоша шега. Как ви се струва шефът ви да ви е изпратил по работа някъде, вие да сте я свършили и след това да сте се „чекнали“ в близкото кафе? Може би наистина имате нужда от почивка, но не е нужно да го обявявате публично.
5. Facebook разсейва. Много хора решават, че ще проверят своя профил в социалната мрежа „само за минутка“, но всъщност се бавят много повече. Така, веднъж решили да се върнат обратно към работата си, те съвсем са загубили своята концентрация. Най-добре свършете първо работата си и чак след това отделете няколко минутки са посещение на Facebook.