Преди година Басма бин Сауд бин Абдулазис изчезна безследно, но ето, че тя даде знак, че е жива от затвора Ал-Хаир.
Басма е дъщеря на бившия крал на Саудитска Арабия – Сауд, който управлява страната до 1964 година. Известна е с прогресивните си възгледи и борбата за правата на арабските жени.
Тя прекарва младите си години във Великобритания, след това продължава обучението си в Европа и САЩ, след което се омъжи за представителя на благородната фамилия Ал Шариф и създаде семейство.
По неизвестни причини през 2007 г. двойката се раздели и именно тогава Басма започна да се занимава със социални дейности. В родината ѝ, а в по-голяма степен извън нея, смятат принцесата за жена, която иска да промени Саудитска Арабия.
Какъв сигнал даде Басма?
Тя успява да съобщи, че е задържана без обвинение в Рияд с една от дъщерите си. Басма твърди, че въпреки многобройните обжалвания пред местния съд и краля, който ѝ е чичо, двамата до този момент не знаят защо са арестувани. Тя моли за помощ и защото здравето ѝ е разклатено.
Тя успя да публикува всички подробности за позицията си, използвайки Twitter, а новината развълнува арабската общественост.
Членове на кралското семейство заявиха, че не са виждали Басма през последната година, защото тя се възстановява от сериозно заболяване. Други роднини предположиха, че тя може да е държана под домашен арест.
Най-вероятно принцеса Басма и дъщеря ѝ са задържани през март миналата година, докато се опитваха да напуснат Саудитска Арабия в посока Швейцария. Тогава тя твърди, че спешно се нуждае от лечение, но частният самолет не получи разрешение да лети.
Принцесата твърди, че е невинна, но властите едва ли харесват желанието й да превърне местната система в конституционна монархия. През 2015 г. Басма се завърна в Саудитска Арабия и започна да критикува политическата ситуация.
„С бруталното потискане на всички форми на критика от престолонаследника Мохамед бин Салман, пространството, където може да присъства несъгласието, е значително намалено. Това важи особено за жените, много от които са вкарани в затвора или са в изгнание в момента и за които всички мълчат“, заяви Ротна Бегум, отговаряща за правата на жените в организацията Human Rights Watch.