IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

80% от новогодишните цели се провалят – тези 12 съвета ще ви гарантират успех

5 януари 2025 20 30

Как да превърнете намеренията си в реалност

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Обичам Нова година. Обичам енергията за свеж старт, правенето на табло с цели и воденето на дневник с намерения. Но като работеща домакиня съм напълно наясно, че често си поставяме цели, които никога не постигаме. Според данните, около 80% от новогодишните резолюции са неуспешни. И така, какво ни е необходимо да влезем в заветните 20%?

Всички си казваме „Нова година, ново Аз“ на 1 януари, така че как да сме сигурни, че 2025-а наистина ще бъде нашата година? Годината, в която ставаме по-щастливи, чувстваме се най-добре и сме по-пълноценни в кариерата си? Отговорът – променете подхода си

Ето 12 ценни и безупречни съвета, които ще ви помогнат да постигнете всичко, което искате тази година. 

1. Осъзнайте причината

Може вече да имате своите цели, но знаете ли защо искате да ги постигнете? Първата стъпка към това да се държите отговорни е да поставите смисъл зад целите си. Например „ходене на фитнес всеки ден“ или „получаване на повишение“ са добри решения, но трябва да погледнете и към по-голямата цел. Защо искате да ходите на фитнес всеки ден? Дали е да бъдете по-силни, да се чувствате по-уверени, или да живеете по-дълго? Какво ще кажете за получаване на повишение – искате ли да сте по-финансово независими, или да се чувствате ценени от вашата компания? Ако не търсите причината, целта на повърхностно ниво никога няма да се почувства достатъчно мотивираща, за да продължи до 2026 г. Уверете се, че постоянно ви се напомня защо ви е грижа за постигането на поставените от вас цели.

кариера, повишение

Снимка: Pixabay

Отделете малко време за размисъл или водене на дневник за това защо постигането на тази цел е важно за вас и как това ще промени живота ви. След месеци, когато вълнението около новогодишните планове отмине, няма да си мислите „Трябва да стана в7 сутринта, за да тренирам“, а ще си помислите „Искам да се събудя в 7 сутринта, за да спортувам, защото това ме кара да се чувствам много по-щастлив и по-здрав през целия ден“. 

2. Поставете си малки цели

Отслабването, бягането в маратон или прочитането на 100 книги са далечни цели, които ще ви оставят разочаровани и демотивирани. Когато си поставяме големи годишни цели, без да имаме ежедневен план как да ги постигнем, често забравяме за тях до лятото. Избягайте от този капан, като разделите бъдещите си цели на малки, които може да постигнете веднага. Нека крайният ви срок да бъде седмица, месец или сезон, а не година. 

цели istock

Снимка: iStock

Ако искате да прочетете 100 книги до 2026 година, променете целта на осем до девет книги на месец и след това си поставете седмична цел колко трябва да четете, за да постигнете големия успех. Ако искате да бъдете по-здрави през 2025 година, започнете всяка седмица или месец с целите, които искате да покорите – включете четири тренировки в една седмица, увеличете тежестите с 10 килограма от предишния месец или добавете повече зеленчуци към менюто си. Когато тази седмица или месец свърши, ще се почувствате завършени и следователно по-мотивирани да си постигнете голямата цел. 

3. Пригответе се

Отнасяйте се към целите си като към работни срещи или уговорки за излизане – винаги подготвяйте това, от което се нуждаете, предварително. Ако тренирате сутрин, подредете всичките си дрехи до леглото, развържете маратонките и напълнете бутилка с вода. 

протеин, добавки,

Снимка: iStock

Подготовката работи и за целите на храненето. Приготвянето на храна прави много по-малко вероятно да прибягвате до поръчване на готова след натоварен ден или да похапвате нездравословни ястия. Ако искате да имате по-добра сутрешна рутина, подредете дрехите си, пригответе продуктите за грижа за кожата и си направете закуска. Също така се уверете, че вашият дом ви подготвя за успех. Дръжте блендера си на достъпно място, поставете по-здравословни готварски книги на рафтовете, оставете постелката си за йога и превърнете спалнята си в релаксиращ оазис, ако искате да спите повече тази година. Наличието на всичко готово не само ще улесни извършването на действието, което ще ви помогне да постигнете целите си, но ще ви постави в нагласата, че действието ще се случи.

4. Опитайте нещо различно

Знаете цитата „Определението за лудост е да правиш едни и същи неща и да очакваш различни резултати“, нали? Това се отнася за подобряване на живота ви. Ако решението ви е да смените работата си, какво възнамерявате да направите различно тази година, за да постигнете това? Какви навици имате сега, които ви възпират от това решение? Може би сте склонни да губите два до три часа всяка вечер в гледане на телевизия или превъртане в социалните медии, които бихте могли да изразходвате в подобряване на автобиографията си или създаване на връзки в LinkedIn. Преоценете настоящите си практики и начина, по който прекарвате времето си, за да бъде по-добре използвано за усвояване на професионално умение, проверка на обявите за работа или общуване с професионалисти във вашата индустрия. Това, което поливаме, расте, така че актуализирайте реалистично рутината си, за да отразява новите ви приоритети.

5. Задайте си дати за проверка

Останете в правия път през цялата година, като планирате контролни точки. В зависимост от продължителността на вашата резолюция, тези дати могат да бъдат седмични, месечни или тримесечни. Тъй като сте помислили как изглежда и какво изисква постигането на целта, ще имате необходимите показатели, за да можете да кажете колко близо сте до успеха и какво още трябва да направите, за да стигнете до него. 

цели

Снимка: iStock

Ако обмисляте да спестите определена сума пари за лятна ваканция или до края на годината, проверявайте напредъка си всеки месец. Предварително планираните контролни точки ви позволяват да се възнаградите, ако сте изпълнили по-малките си цели или да коригирате тези, които са ви затруднявали, ако е необходимо. Наличието на график ще увеличи вероятността да постигнете успех до следващия 31 декември.

6. Изберете си човек, който ще ви държи отговорни

Имате ли приятел, половинка, съквартирант или колега, които също искат да се придържат към новогодишните си цели? Направете ги свой приятел по отношение на отговорността и се мотивирайте взаимно, като обменяте здравословни рецепти, изпращате си мотивационни цитати и се проверявате, за да видите как се чувства другият и дали е в крак с целите си. Не е необходимо да имате едни и същи решения, за да се мотивирате един друг, но със сигурност е полезно, ако планирате да отидете на час по йога с приятел или да организирате седмични срещи с колега, за да видите как вървят целите ви за кариера. Ще бъдете много по-мотивирани, чувствайки се, че сте заедно в това.

7. Бъдете винаги вдъхновени

Може би вие сте това, което ядете, но сте и това, което четете, гледате и слушате. Запълнете пространството и времето си по начини, които ви вдъхновяват. Четете книги, които ви приближават до целта ви, или слушайте подкасти, които ви мотивират. Поставете целите си на огледалото, екрана на компютъра или хладилника. Направете табло с мотивиращи изображения като ваша снимка от времето, когато сте се чувствали здрави и щастливи, или изрезка от списание на някого, който е постигнал целта ви. Има толкова много съдържание, което да ви мотивира, докато преследвате целите си, така че се потопете във всеки начин, който ще ви държи вдъхновени. Запълването на времето ви с вдъхновение и мотивация ще ви накара да се вълнувате да постигнете целите си. Не се притеснявайте – винаги ще има време за „Ергенът“ или „Отчаяни съпруги“, но не забравяйте, че храненето не е само това, което ядете – то е и това, което четете, гледате и слушате.

8. Записвайте успехите си

Според психолози, причината, поради която хората се затрудняват да постигнат целите си, е, че имаме лоша „здравна краткотрайна памет“. Тоест, забравяме колко невероятно добре сме се чувствали след онзи час по йога или как яденето на питателна закуска, вместо минаването през любимото кафене, ни дава толкова много енергия. Отговорът за подпомагането на нашата краткосрочна памет? Дневник за успехи. 

дневник, istock

Снимка: iStock

Използвайте празен бележник за сутрешни навици, запишете ежедневните си цели във вашия планер или използвайте приложението за бележки на телефона си. Воденето на дневник не само ще ви мотивира, но знанието, че проследявате напредъка си, ще ви държи отговорни. Много по-малко изкушаващо е да пропуснете тренировката или да поръчате храна за вкъщи, когато знаете, че ще пишете за това по-късно. По-важното е, че воденето на дневник ще запази резолюцията на първо място, така че да знаете, че ще я приоритизирате.

9. Винаги имайте резервен план

Значи проспахте алармата си и пропуснахте сутрешната си тренировка? Или сте много гладни и не сте в настроение за обичайното си смути? Имайте лесен и гъвкав резервен план, за да не се откажете напълно, когато първата ви опция не работи. Да отидете на 30-минутна разходка след вечеря или да направите йога у дома, преди да скочите под душа, са чудесни начини да вместите движение в ежедневието ви и да се чувствате мотивирани, дори когато не можете да стигнете до фитнеса. По същия начин имайте няколко различни варианта за здравословно хранене, така че когато не сте в настроение за типичните си ястия, да не изпитвате нужда да отидете за бърза храна. Наличието на резервно решение, когато планът ви се провали, е важно, за да останете в правия път.

10. Адаптирайте целите към вече съществуващата ви рутина

Вашите цели могат да бъдат високи, но те трябва да се вписват в ежедневието ви. Ако например мразите салата, не се насилвайте да си правите, само защото някой в интернет е казал, че помага в отслабването. Ако искате да сте във форма, но не можете да избягате и 1 километър, не се впускайте в маратон. Вместо това намерете здравословни храни, които харесвате, и упражнения, които са забавни или ви карат да се чувствате добре. Ако се научите как да се наслаждавате на постигането на целите си, това ще ви помогне да се придържате към тях. 

сок от

Снимка: iStock

Експериментирайте със здравословни рецепти и тествайте тренировки, за да намерите такава, която не само ще ви хареса, но и ще очаквате с нетърпение. Не се заричайте да се събуждате в 6 сутринта за медитация и тренировка, ако будилникът ви обикновено звъни пет минути преди да трябва да сте под душа. Започнете с медитация, докато кафето ви се вари, повдигайте се на пръсти, докато си миете зъбите, и се разхождайте, докато сте на конферентен разговор. Има десетки начини да вместите своите цели в текущите си планове, вместо да се опитвате да създадете чисто нова рутина около вашите решения.

11. Търсете малките победи всеки ден

Ключът към постигането на цели е да не гледате какво още ви трябва. Вместо това се съсредоточете върху това, което вече сте направили. Осъзнаването колко далеч сте стигнали ще повиши вашата увереност и мотивация да продължите напред. Всеки ден търсете победа, която сте постигнали, вървейки към крайната цел. Може да направите допълнителни 10 коремни преси, да пийнете едно смути за закуска или да отидете на разходка по време на обедната почивка. Фокусирането върху малките ежедневни стъпки към крайната цел ще се почувства много по-мотивиращо от желанията, които за момента са извън обсега ви. Нека всяка малка стъпка бъде вълнуваща победа, която ще ви държи в правия път. 

12. Бъдете гъвкави с желанията

Спомняте ли си първия съвет? Осъзнайте причината. Може би искате да тренирате повече, но причината за това е да се чувствате по-уверени, или може би искате повишение, за да направите крачка нагоре в кариерата си. Тайната за постигане на вашите цели е да се съсредоточите върху „защо“ и да бъдете гъвкави с решенията си. От сега до 2026 година ще има моменти, когато сте твърде уморени, за да тренирате, трябва да отделите ден за психичното здраве или просто искате да се насладите на чаша вино и пица в петък вечер. Тези моменти не означават, че се проваляте в целите си – те означават, че се вслушвате в това, от което тялото ви се нуждае. 

успех

Снимка: iStock

Ако не сте гъвкави с решенията си, никога няма да можете да постигнете целите. За да бъдете отговорни, останете фокусирани върху основните намерения като повече увереност, напредък в кариерата или да се отнасяте добре с тялото си. Това ще ви помогне да останете мотивирани и да спазвате целите си, но най-важното е да слушате вътрешния си глас. Дори най-съкровените желания се нуждаят от баланс, а не от съвършенство. 

Още съвети за успешна 2025 година ще намерите в Tialoto в Instagram и ако харесате страницата ни във Facebook

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари