Мантрата „Нова година, ново Аз“ може да ви се струва банална, но всъщност помага. Създаването на идея за промяна в началото на януари е първата стъпка към превръщането в човека, който винаги сте искали да бъдете. Независимо дали става дума за повече физическа активност, по-здравословно хранене, повече прочетени/изслушани книги или повече време с приятели и семейството, промяната е наложителна за всеки от нас в даден момент от живота.
А новата година е идеалното време за това.
С настъпването на януари започваме да премисляме всичко, което искаме да постигнем през следващите 12 месеца. Правим равносметка за отминалата година, претегляме какво искаме да оставим в нея и какво искаме да вземем с нас в бъдещето. Навиците, храненето, приятелите, работата, начинът на живот – всичко може да претърпи промяна, ако не ви служи за постигане на висшата цел, която сте си поставили. Така че не се страхувайте да направите голямата крачка и да пренаредите живота си така, както на вас ще ви бъде от полза.
Същност на пренареждането на живота
Като ключова стъпка в създаването на вашия мечтан живот, задълбочената редакция на сегашното ви състояние има за цел да ви помогне да видите всяка част от ежедневието си в сегашния ѝ вариант. Това е дълбоко гмуркане във всички аспекти на живота – дигитален, дом, финанси, уелнес, психично здраве и социални контакти. Правейки това, вие си давате възможност да прекарате значително време в пресяване на „бъркотията“, определяне на това, което работи и кое не, освобождаване на място за това, което искате да проявите, и надграждане до най-висшето ви Аз.
Пренареждането на живота може да се окаже липсващата част, която ще ви помогне да се насочите към постигането на желаните цели. Докато проявлението е свързано с превръщането на мислите ви в реалността, която искате, тя не се постига чрез проста молба или желание. Вместо това, проявлението е въпрос на умишлено привеждане в съответствие чрез предприемане на действия. По същество вие се учите да променяте своите действия, вярвания и навици, за да поддържате живота, който искате за себе си. Но разбира се, не може да промените това, с което все още не сте наясно. И тук се намесва пренареждането на живота.
Помислете за редакцията на живота като за преоценка. Това е възможност да направите равносметка и да разберете къде животът ви се намира в момента. Най-добрият начин да почистите вашето пространство – независимо дали физическо, умствено, дигитално или под формата на навици и взаимоотношения – е старателно да извадите всичко и да поставите обратно само това, което наистина искате и което ви е от полза. Като забавите темпото и наблюдавате всеки аспект от живота си, можете по-категорично да осъзнаете от какво да се откажете и какво в крайна сметка искате да приемете. Пространството между вашите мечти и реалност става много по-близо.
Нека да преминем през областите, върху които да се съсредоточите, плюс съвети и трикове, за да сте сигурни, че ще извлечете максимума от редактирането на живота си.
Как да пренаредите живота си
Стъпка 1: Рефлексия
Въпреки че съм човек, който се впуска в нещата, преди да знам как да успея в тях, се опитвам да наруша този навик, като правя умишлени паузи. Така че, докато редактирането на живота звучи вълнуващо, най-добрият начин да получите това, от което се нуждаете, е да замълчите и да прекарате малко качествено време насаме с дневника си. Не сте фен на воденето на дневник? Мислете за това по следния начин – влагането на вашите мисли в думи ги актуализира и им придава постоянство. Това е като да създадете пътна карта за себе си и целите, към които сте тръгнали.
Снимка: iStock
Във вашия дневник посочете шест различни раздела за областите от живота си, върху които можете да разсъждавате – дигитално, дом, финанси, здраве, психично здраве и социален живот. Оттам отговорете на следните въпроси:
► Какво искам повече в тази област от живота си?
► Какво чувствам като тежест?
► Чувствам ли някакви пречки, които ме възпрепятстват от постигането на целите ми?
► Какво искам да покажа повече?
► От какво мога да се откажа?
► Как би изглеждал моят свят?
Стъпка 2: Приемете, че това ще бъде труден процес
Преди да се впуснете, искам да знаете, че тази стъпка от редактирането на живота ви може да отнеме известно време. Няма определен график, но не бързайте с процеса. Бъдете търпеливи и си дайте спокойствие. Често не си даваме достатъчно място или време за това колко предизвикателно може да бъде да се откажем от предмети или да се сбогуваме с връзки, които сме надраснали. А изправянето лице в лице с реалността на вашето финансово състояние може да бъде трудно хапче за преглъщане.
Снимка: iStock
Тези неща може да ви възпрат да действате според това, което сте написали в дневника си. Може дори да започнете да изпитвате срам, когато не постигате това, което искате. Освободете се от чувството на дълг и започнете да подреждате всичко по приоритет, за да може да обръщате внимание на най-важните неща. Най-ефективният начин на действие е да продължите напред. Ще бъде трудно и неудобно, но нищо не е по-лошо от това да останеш заседнал.
Стъпка 3: Действайте
След като отделите достатъчно време за размисъл и водене на дневник, определете областта от живота си, върху която искате да се съсредоточите първо. Започнете с това, което смятате, че ще бъде най-лесно, и натрупайте инерция оттам.
Снимка: iStock
Като ръководите отговорите в дневника си, отделете време да пресеете и сортирате всичко, което се отнася до тази част от живота ви. Може би първо се заемате с дигиталния си живот. Изтрийте стари текстови съобщения и неизползвани или отнемащи време приложения, преоценете контактите и разчистете вашия работен плот. След това изчистете входящата си поща, като се отпишете от имейли, които ви причиняват стрес или вече не се отнасят за живота ви. Искате ли да прекарвате по-малко време в социалните медии? Трябва ли да спрете да следвате няколко акаунта, които ви карат да се чувствате изтощени? Помислете за стъпките, които ще ви помогнат да постигнете целите си.
Не забравяйте – нито едно пренареждане на живота не изглежда по същия начин. Това ще бъде дълбоко личен и емоционален процес, който може да ви причини стрес в определени области, докато в други може да се почувствате напълно спокойни. Едно нещо, което е последователно във всички редакции на живота? Ще се почувствате по-съгласувани и уверени в това къде да насочите фокуса, вниманието и енергията си, докато стъпвате в този следващ сезон.
А сега накъде?
Макар че е добре да пренареждате живота си всяка година, няма причина да го правите толкова често, ако не искате. Забележете кога се чувствате претоварени или заседнали – това е моментът за промяна. Важно е обаче да запомните, че това е продължаващ процес. Вечно неуловимата концепция за баланс не е нещо, което трябва да постигнем и поддържаме по всяко време. Срещаме нови хора, поставяме си нови цели и приветстваме нови обекти в живота си всеки ден. Като приемете редактирането на живота като постоянна практика, можете да сте сигурни, че имате това, от което се нуждаете, за да създадете ежедневието, което искате.