IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Нова година и традициите по света

31 декември 2019 14 30

Как празнуват различните култури

Снимка: Pexels

2020 година е съвсем близо и всеки вече е в трепетно очакване на новото десетилетие. Дали ще прекарате празника тук или в чужбина, в компанията на приятели или роднини, сигурни сме, че вече сте избрали какво точно ще облечете за вечерта. 31 декември винаги е изпълнен с емоции, а 1-ви януари често е ден, в който нищо не се прави.

Но не всички по света празнуват настъпването на новата година с първия ден от януари. Всъщност, традициите, свързани с този празник, са доста различни и варират в зависимост от мястото и културата, в която се намирате. 

Нова година

Снимка: Pexels

Insider ни разкарват из света, за да ни покажат как празнуват различните народи и какви традиции следват те. 

Григорианска Нова година

Това е познатата ни нова година, която се чества на 31 декември срещу 1-ви януари. Още от времето на Юлий Цезар януари се счита като началото на всяка нова година. Преди него обаче нещата са били малко по-различни. 

По време на Месопотамия празненствата са били около 20 март, когато е и пролетното равноденствие. Всъщност, докато Григорианският календар не е официално приложен от папа Григорий XIII през 1582 година, датата на започването на новата година често се променя.

Нова

Снимка: Pexels

Сега обаче, Нова година се чества на 31 декември с приятели и роднини. Традицията повелява двойките да се целунат точно в 12:00 вечерта. Според историци, тя може да има няколко произхода, включително маскарадни балове от времето на Ренесанса, английски и немски фоклор и езическия празник на древните римляни, наречен Saturnalia.

Всяка година пък над милион души се отправят към Таймс Скуеър в Ню Йорк, за да наблюдават как пада емблематичната огромна топка. Това е традиция от 1907 година и е била променяната и преправяна много пъти. Сегашната топка тежи около 5 кг и е покрита с над 2000 кристала.

Китайската Нова година

Датата на Китайската Нова година се мени всеки път и не съвпада с Григорианския календар. Тази година тя се пада на 25 януари и ще продължи 15 дни. В Китай има много етноси, като всеки от тях празнува по свой различен начин. При подготовката за празника, текстове с пожелания за здраве, късмет и богатство се закачат по вратите на домовете. По този начин жителите канят всичко това в дома си за новата година.

В американския квартал Chinatown много улици са затворени за паради, а по тях танцьори с глави на дракон се разкарват от врата на врата, магазини и ресторанти, за да раздадат късмет за новата година. Уличните търговци пък продават конфети на минувачите, а те от своя страна ги изстрелват във въздуха, за да покрият улиците с много цветове. 

Нова година

Снимка: Pexels

Фойервеките и пиратките се използват, за да изплашат злите духове на предходната година и да не им позволят да влязат в новата.

Приятелите и роднините си раздават червени пликове с пожелания, пари или пък хороскопа за следващата година. Няма правило за това кой трябва и кой не трябва да получава пликове. Според някои, съпрузите не трябва да имат такъв подарък, а той е добре да се дава на младите и на тези, които все още не са стъпили в брак.

Други пък споделят, че е хубаво да спреш да получаваш червените пликове, когато започнеш сам да се издържаш. В някои случаи, работодателят раздава подобни пликове, пълни с пари на своите подчинени и на техните деца.

Нова година

Снимка: iStock

В новогодишната нощ китайските семейства имат пищни вечери. За повечето представители на кантонския произход ястията, които се срещат на масата са печени меса, зеленчуци и различни форми на морски дарове - цели риби или скаради. Първото ядене обаче през Новата година задължително трябва да е вегетарианско.

Тогава често семействата похапват "джай" - смесица от разбъркани зеленчуци. Според будистката традиция, зеленчуците пречистват и прочистват тялото. Разбира се, не липсват и лакомства на трапезата. Там има сладки оризови питки (ниан гао), задушени питки с късмет (фа гао), кантонски сладки пържени кнедли, пълни с кокос, сусамово семе и фъстъци (гок зай) и сусамови топчета, пълни с паста от червен боо (jian dui).

Нова година

Таблата на съвместимост. Снимка: iStock

За гостите, които ще влязат в дома през новата година, се поставя "Таблата на съвместност". Това е блюдо със сладкиши, които често са захаросани сушени плодове, бонбони или различни ядки. Традиционно всеки елемент символизира здраве, щастие и късмет.

Тайландската Нова година

Новата година в Тайланд започва на 13 април, а празненствата приключват на 15 април. Ястията там отново варират в зависимост от района, в който се намирате. Най-често срещаните блюда са ориз, накиснат в ароматна вода, който често се яде с разнообразни гарнитури. Също така има пиле с къри, пържени спагети, ханом и кокосово-оризови палачинки.

Тайландксата Нова година има свое наименование - Songkran. Празненствата за нея включват пръскане с вода вкъщи или пък по улиците. Най-често се използват водни пистолети както от местните жители, така и от туристите. 

Нова година

Снимка: iStock

Вярва се, че водата измива всичко лошо от миналата година. Според традицията, младите семейства гостуват на по-възрастните и измиват ръцете и краката им с вода в знак на уважение. Всички членове на рода посещават и храмовете като често се дава и храна на монасите там. 

Докато са в храма, семействата участват в традиционното построяване на пясъчни пагоди. Това са големи кули от пясък, които се декорират със знамена, цветя и понякога се слага и тамян.

Нова година

Снимка: iStock

Ислямската Нова година

"Muharram", което в превод означава "забранен" отбелязва първия месец от ислямския календар. Той често се счита за втория свещен месец след Рамадан, който започва през април. Тази година мюсюлманите по света ще отпразнуват своята Нова година на 21 август, а празненствата ще приключат на 18 септември. 

Традициите и обичаите за ислямската Нова година са различни за двете основни мюсюлмански групи - шиити и сунити. Тук ще обърнем внимание на втората група. По-голямата част от тях празнуват Нова година като присъстват на общи молитви в джамиите. 

Нова година

Снимка: Pexels

Някои от мюсюлманите гладуват на или около 10-ия ден на "Muharram", известен още като "Ден на Ашура". За сунитите, "Ден на Ашура" отбелязва деня, когато Бог спасява Мойсей и неговите последователи от фараона на Египет. 

Еврейската Нова година

Рош Хашана, еврейската Нова година, се празнува на първия и втория ден от еврейския лунен месец на Тишрей. Еврейските празници следват лунен календар, така че често не съвпадат с Григоринаския календар.

Според традицията, тогава се ядат семената от нар, които са многобройни в зрелите плодове. Хората вярват, че така годината ще бъде изпълнена с много добрини. Тъй като Рош Хашана буквално означава "глава на годината", рибена глава се яде с надеждата годината да бъде като главата на рибата, а не като нейната опашка. 

Нова година

Снимка: Pixabay

Морковите също присъстват на масата, с надеждата, че всякакви злини, които заплашват еврейския народ, ще бъдат разкъсани. Някои хора дори обичат да добавят свои ястия. Особено популярна е комбинацията от целина с фъстъчено масло и стафиди. 

За да бъде по-сладка новата година, еврейската традиция повелява да се ядат ябълки, които са потопени в мед. 

Снимка: Pixabay

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари