IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Боли те глава? Ето я вероятната причина...

13 септември 2011 05 31

Астигматизмът е чест виновник за редовните главоболия

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Астигматизмът се дължи на наличието на неравна повърхност на роговицата, която отразява лъчите, вместо в една, в няколко посоки. От това мозъкът получава неясни контури за предметите. Заради способността му да компенсира дребни дефекти при получаването на образите, засегнатият изгражда правилна представа за предметите, но ги вижда по-неясни и замъглени.

Астигматизмът се среща почти при всеки един човек, но в различна степен. Когато дефектът е по-голям фокусирането върху предмета е проблем, затормозява се виждането, засегнатият се поставя в рискови ситуация, често е фактор за оплаквания като главоболие и напрежение.

Астигматизмът е вродено състояние и се предава по наследство, но може да се развие и в резултат на повишено налягане на течностите на окото върху роговицата, неправилна поза на гледане или заради четене и работа на близко разстояние от предметите.

При астигматизъм чести оплаквания са главоболие, умора, бързо натоварване на очите, неясно виждане независимо от разстоянието. При наличие на няколко от изброените оплаквания прегледът при очен лекар не е излишен.

Астигматизмът може да се установи както от офталмолог, така и от оптометрист при очен преглед. Среща се често и при други проблеми на окото като миопия (късогледство) и хиперметропия (далекогледство). В повечето случаи се установя в начална училищна възраст.

По принцип оптометристите имат квалификацията да установят проблеми на общото зрение и да изпишат очила или контактни лещи. За предпочитане е обаче, особено когато прегледът се провежда за първи път, да е при офталмолог, който провежда няколко вида прегледи, може да постави диагноза за състоянието на очите, да проведе лечение на евентуално заболяване.

С течение на времето астигматизмът се задълбочава. Ето защо е основателно преглед при офталмолог да се прави на няколко години за проверка на състоянието, дори при носене на очила.

Зрението при астигматизъм се коригира чрез очила или контактни лещи. Контактните лещи се прилагат при голяма степен на астигматизъм, както и когато той е съчетан с късогледство или далекогледство. Само при малка степен на астигматизъм, прилагането на лещи губи смисъл.

Коригиращите астигматизма лещи, както на очила, така и на контактни лещи, са специфични – торични. Те отразяват повече светлина в една посока, отколкото в друга. Лекарят посредством поредица тестове определя най-подходящите за индивидуалния случай.

Друг метод за коригиране на астигматизма са рефрактивната или лазерна очна хиругия.

Съществуват няколко типа рефрактивни операции според особеностите на окото. Този вид очна хирургия се използва при някои проблеми на ретината, нараняване на роговицата и заболявания на окото.

Възможностите на медицината в тази насока непрекъснато прогресират, така че преди предприемането на подобна стъпка, самите специалисти препоръчват добре да се проучат всички възможности за конкретния случай.

Още актуални здравни новини може да откриете в Puls.bg

Автор на статията:
Милена Димитрова

КоментариКоментари