IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Цинк за силна имунна система

19 септември 2011 07 24

Откритието на учените позволява да се планират нови терапевтични стратегии и да се тестват нови кандидат ваксини

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Имунните клетки си служат с цинк - метал, който е токсичен, ако е погълнат в големи количества, за да преборят микроби като бацила на туберкулозата и бактерията Ешерихия коли, сочат резултатите от изследване.

Този естествен защитен механизъм бе открит от международен изследователски екип под ръководството на учени от Френския национален център за научни изследвания, Френския национален институт за здравеопазване и медицински изследвания, института "Пастьор" и университета "Пол Сабатие" в Тулуза.

Откритието позволява да се планират нови терапевтични стратегии и да се тестват нови кандидат ваксини.

Една от известните на учените стратегии за унищожаване на микробите е свързана с лишаването им от основни "храни", като тежките метали, по-специално желязото.

За пръв път изследване показа, че "противоположната" стратегия също е ефикасна. Оказа се, че имунните клетки могат да мобилизират резерви от тежки метали, в частност цинк, като оръжие за борба с микробите.

Някои имунни клетки - макрофагите изпълняват роля на "чистачи". Те могат да погълнат бактерии и след това да ги унищожат.

Учените наблюдавали бързо и устойчиво натрупване на цинк в макрофагите, които са погълнали агента на туберкулозата или бактерията Е. коли.

За да се защитят от тази интоксикация, микробите произвеждат "помпи", с които да се освободят от метала. Дезактивирането на тези "помпи" прави двата бактерийни агента по-уязвими и улеснява
унищожаването им от макрофаги.

Следователно, макар и токсичен в големи количества, цинкът има благотворен ефект върху имунната система. Подобен механизъм би могъл да съществува и за други тежки метали като медта.

Резултатите от изследването са публикувани в Cell Host & Microbe.

БТА

Автор на статията:
Милена Димитрова

КоментариКоментари