1. Грижа за устната кухина
Ако имате този проблем, първата стъпка, която трябва да предприемете, е да подобрите грижите за устната си кухина. Тоест, ако имате кариеси или заболяване на венците, да вземете съответните мерки. Добре е да започнете, поне веднъж дневно, да почиствате пространството между зъбите си с конец. Два пъти годишно ходете на зъболекар за професионално почистване на зъбната плака.
2. Почиствайте езика
Грапавата повърхност на езика е отлично място за развъждане на вредни бактерии и доста често тя е основен виновник за лошия дъх. Много хора пренебрегват тази ключова област, когато мият зъбите си. Добре е да изчетквате езика си отзад напред веднъж дневно. В зависимост от анатомията на езика, някои хора задържат повече налепи по него и е добре да използват някакъв вид стъргалка за по-ефективното му почистване.
3. Спрете консумацията на захар
Захарта, която се задържа в „джобовете" около венците и ферментира може да ви обзаведе наистина с драконов дъх. Така че най-добре спрете сладките изкушения – ще се отрази добре, и на фигурата, и на дъха ви.
4. Пийте вода
Слюнката съдържа жизненоважни защитни ензими, които убиват лошите бактерии в устата. Сухотата в устната кухина също може да допринесе за лошия дъх. За да стимулирате слюнчените си жлези, дръжте устата си добре хидратирана. Пийте поне по 8 чаши вода на ден.
Имайте предвид, че някои лекарства (антихистамини, антидепресанти и хапчета за кръвно налягане), както и сънната апнея ,също могат да пресушат устата ви.
5. Яжте хляб
Режим на хранене с ниско съдържание на въглехидрати и високо съдържание на протеини също може да бъде причина за дъха-убиец. Тъй като това е метаболитен проблем, който се дължи на процеси в стомаха ви, а не на устната ви кухина, единственото, което можете да направите е да промените диетата си.
6. Пийте чай
Пиенето на чай, според американското дружество по микробиология, може да помогне за премахването на лошия дъх. Изследване на Университета на Илинойс в Чикаго показва, че полифенолите и химическите компоненти в черния и зеления чай, могат да предотвратят растежа на бактериите, отговорни за лошия дъх, както и производството на гниещи съединения в устата.
7. Дъвчете подправки
Кардамонът е сладка, екзотична подправка, която се използва много в индийската кухня. Тя има антибактериални свойства и в продължение на векове е използвана за естествен освежител на дъха. В кардамона има съединение, наречено цинеол, което е мощен антисептик. Дъвчете по няколко семена кардамон, ако искате да се справите с лошия дъх. Можете да пробвате и със семена от копър.
8. Идете на лекар
Ако полагате добри дентални грижи и сте опитали всичко от списъка по-горе, за да се справите с лошия дъх, но не сте успели най-добре е да идете на лекар. Хроничният, неприятен дъх може да бъде симптом за различни заболявания като диабет, тежки инфекции на синусите, проблеми с черния дроб и бъбреците.