В летописите на медицината се среща много често идеята за билколечението. Този метод на лечение бележи истински триумф.
Древният Вергилий е описал в прозата си как една ранена от стрела коза инстинктив-но е потърсила билката росен. Великият английски билколечител Джон Паркинсън прави описание на 3800 билки в изчерпателния си труд “Представяне на растенията” , който написва през 1640 г.
Билките са в основата на фармацевтичната промишленост. Някои лекарства като аспирин, дигиталис и някои други болкоуспокояващи лекарства съдържат като основни компоненти растителни агенти.
Билките са полезни при лечение на много болести и това е безспорен факт потвърден от много поколения , които са ги използвали. Особено важно е да се установи кои билкови “лекарства” могат да бъдат най- полезни и с най-малко странични ефекти. Често за съжаление информацията за билките е трагично остаряла! Според някои като билковият “астролог” Николас Кулпепър цветето момина сълза не е отровно , а изследването му доказало , че то съдържа много токсични за сърцето гликозиди.
Много от индианските билкови смеси са били създадени в състояние на транс с помощта на “Великия дух”. Други билкови смеси са направени по китайската система на “балансиране на енергиите” Ин и Ян.
Витафлорум е терапия създадена от американката Елизабет Белхаус , чрез нейния “интуитивен ум” за да “лекува тялото , защото тя е хармонизиращ фактор , който отваря пътя за хармонично психологично и духовно израстване”.
“Цветните лекарства на Беч” са създадени от д-р Беч в началото на 19 век. Той можел да “експеримен- тира действието на цъфтящите треви само ако държи ръката си близо до тях” . Събраният по този начин цвят се поставял във вода и се излагал на 3 часа слънчева светлина или пък се кипвал във вода. Полученият екстракт най-често се използвал за лечение на различни емоционални състояния – паника , страх, депресия и липса на доверие.
Горчивият пелин съдържа отровна субстанция наречена “туньон” , която причинява конвулсии на мишки и уврежда човешкият мозък на същото място и по подобен начин като марихуаната. За жалост и сега горчивият пелин се използва в производството на алкохолни напитки.
Неправилно е да се мисли ,че всичко което природата ни е дала за облекчение на страданията или за лекуването на болестите , помага при всеки определен случай и никога не може да навреди. Тази заблуда води в много случаи до непредпазливо боравене с билките. Погрешно приложени , приемани в прекалено високи дози или пък прекалено продължително време , те могат и да навредят. Те са само тогава лечебни средства , когато се познава тяхното действие и се прилагат целенасочено , а това значи правилно приготовление , грижливо съблюдаване на предписанията и подходяща дозировка.
Самолечението с билки не трябва да се прилага от бременни жени!
Прилагането на билколечение никога не трябва да се превръща в “шарлатанство”. Преди да започнете лечението, най-добре се посъветвайте с вашия лекар. Много лекари се отнасят положително към прилагането на билки и приветстват подобна инициатива в подкрепа на тяхната терапия.
Наложително да имате предвид следното:
-Ако до 3 дни не изчезнат оплакванията ви или пък се появят скоро след прекратяването на билколечението непременно се консултирайте с лекар.
-Силните болки и високата температура са тревожен сигнал! Налага се лекарска намеса!
-Стомашни болки, гадене, чревно разстройство или алергични кожни обриви са сигнали ,че билколечението трябва да бъде спряно и ако до 2 дни не се прекратят да се потърси лекарска помощ.
Билколечението е за външна и вътрешна употреба. За външна употреба се използват : чайове и чаени смеси , етерични масла , ванни екстракти, ванни масла , мехлеми и емулсии , настойки и спиртове.
За вътрешна употреба са : чайове и смеси от чайове , лечебни вина и лечебни ракии , сокове , капки и тинктури , етерични масла и настойки.