Лекарите определят болките в гърба като “злото на века”, тъй като над 60% от населението на земята се оплаква от тях. Те биват причинявани предимно от лошите навици, които сме си изградили от деца – ходим изгърбени, четем приведени, спим на прекалено висока възглавница.
Ако и вие допускате неволно тези грешки, то не се притеснявайте – нищо не е загубено! Положете усилие, променете стойката си и със сигурност ще успеете да избегнете нетърпимите и адски досадни болки в гърба, които се появяват с напредване на възрастта при хора с лоша хигиена на живот.
Ето нашите съвети за отвикване от някои “опасни” навици по време на:
Сън
Леглото ви не трябва да е меко. Не е препоръчително да потъвате щом си легнете, защото така гърбът остава напрегнат и не отпочива дори през нощта. Не спете по корем – при тази поза се нарушава естествената извивка на кръста и вратът се напряга ненужно.
Не си лягайте на висока възглавница, тъй като вратът ви ще се изкривява от заетата неестествена за него позиция. Ако спазвате всичко, но все пак чувствате напрежение в гърба, сложете си възглавница под коленете.
Шофиране
Не се вкопчвайте във волана – ръцете ви трябва да са леко свити в лактите и освободени от излишно напрежение. Вдигнете облегалката на седалката си. Ако имате чувство, че потъвате и не виждате добре пътя, то просто си сложете възглавничка, на която да седнете. Гърбът ви непременно трябва да е облегнат, за да може да поема неравностите по пътя.
Говорене по телефона
Не говорете по телефона, като притискате слушалката с рамо към ухото си. Ако сте седнали, най- добре е да я държите с ръка, като се подпирате с лакът на бюрото или кухненската маса, за да не изкривявате врата си. Колкото и тайни да искате да споделите по телефона, не се свивайте в някое кюше, защото при облягане твърдата стена може и да нарани гръбначния ви стълб.
Навеждане
Когато миете чиниите или пък перете на ръка, вие се изгърбвате, накланяте тяло напред и натоварвате неимоверно гърба си. Има един малко странен, но много ефикасен трик за подобни ситуации. Подпрете се с корем на мивката. Сложете левия крак малко по-назад и го изпънете. Свийте леко десния. Нека той стане опорен и поеме 60% от тежестта на тялото ви. По този начин ще освободите кръста си от нелеката задача да се опитва да възстанови правилната си позиция и да издържа цялото напрежение от неправилните ви движения.
Носене на дете
Без съмнение всяка майка е усещала болки в гърба след дълго приспиване на своето детенце. Когато дундуркате бебе, вие се навеждате напред, тъй като детето тежи, а гърбът ви се извива. Опитайте се така да гушкате бебето, че тежестта на телцето му да не пада единствено върху ръцете ви. Сложете главичката на рамото си, например.
Хубаво би било и да го носите на гръб като раничка, защото тежестта му и вашето желание то да се чувства възможно най-удобно ще ви карат да ходите напълно изправени.
Работа пред компютъра
Най-честата грешка, която допуска човек, когато работи с компютър е, че навежда глава, за да вижда добре буквите по клавиатурата. Освен това, при проверка на написаното, той непрекъснато вдига поглед към екрана и така дълго извършва едно и също действие, което уморява врата. Това води до образуване на шипове!
За да пести силите си, човек инстинктивно се изгърбва. Ето защо, колкото и да сте унесени в работа, замисляйте се дали ханша, раменете и ушите ви образуват линия. Не кръстосвайте крака и не сядайте на края на стола. Поставете монитора на нивото на очите. Опрете гръб в облегалката така, че горната част на тялото и краката ви да сключват 90 º. Ако облегалката е твърда или пък е прекалено назад, то може да сложите възглавница, както и да навиете и вържете на кръста си пуловер за “опора”.
Мишката също е доста коварна – тя обездвижва ръката, която се опира само на едно място на китката, която не след дълго ви заболява. Поради тази причина вие изкривявате стойката си леко настрани, за да може да подпрете с хълбок лакътя си и така да намалите натиска върху китката. Хубаво би било да работите с безжична мишка или поне от време на време да сменяте опорната точка, както и да отлепяте китката си от бюрото.
Вдигане на тежко
Стойте изправена до куфара си. Навеждате се и понечвате да го вдигнете... Спрете веднага! Когато издевателствате така над мускулите и кръста си, то е много вероятно да се сецнете, защото организмът ви не е “загрял” за вдигане на тежко, а вие внезапно му възлагате тази нелека задача.
В подобен случай правете следното: първо – заставайте винаги с лице към тежестта, която се готвите да вдигнете, клекнете (или поне приклекнете) и дръжте гърба си изправен. Второ – хванете с две ръце предмета, който искате да вдигнете и започнете бавно да се изправяте. Никога не надценявайте силите си! Не вдигайте много тежко... или поне никога над нивото на кръста!
Гледане на телевизия
Не се отпускайте в нисък и мек диван, които поема формата на тялото ви. Колкото е по-“твърда” и права облегалката, толкова по-голяма опора има кръста. Телевизорът трябва да е на нивото на очите ви, за да се избегнат ненужните изкривявания на врата. Препоръчително е да си качите краката на табуретка или ниска масичка.
Качване и слизане от колата
Не извивайте гърба си! При влизане в колата – първо седнете на седалката и чак тогава завъртете ханша, пъхнете краката си и се наместете така, че да ви е удобно, като се подпирате с ръце. При излизане – обратното: първо извадете краката, стъпете стабилно на земята, хванете се за дръжката на вратата и излезте.
Носене на тежки торби
Винаги разпределяйте онова, което трябва да носите в две торби – по една за всяка ръка. Ако носите тежък багаж само в едната си ръка или пък само на едното си рамо, то принуждавате гърба си непрекъснато да се опитва да възстановява равновесието и го пренатоварвате.
Да предотвратим болките в гърба
19 декември 2005 11 52Лекарите определят болките в гърба като “злото на века”, тъй като над 60% от населението на земята се оплаква от тях

Сподели
Коментари


Още от Здраве
Коментари
