Ново проучване загатва опустошителния психологически ефект от безплодието върху жените, които страдат от него. Много често те не са в състояние да понесат мисълта, че не могат да станат майки и рискът при тях да посегнат към чашката или да развитият шизофрения е двоен.
Това са резултатите от изследване на датската лекарка д-р Биргите Фелсков-Балдур.
Тя и нейният екип са анализирали риска от тежки психични разстройства, довели до хоспитализация. Учените са анализирали данните на 98 хиляди датчанки, които са били диагностицирани с фертилни проблеми между 1973 и 2008 г..
Те са съпоставили тези данните спрямо данните за пациентки, които са лекувани в датски психиатрични клиники в същия период.
Резултатите, които са представени на годишната среща на Европейската асоциация по човешка репродукция и ембриология в Истанбул, категорично показват, че има връзка между женския фертилитет, психичните заболявания и злоупотребата с алкохол.
Д-р Биргите Фелсков-Балдур казва следното: "Бяхме наясно, че жените, които не са били в състояние да имат деца, не са били щастливи и са имали много трудности в продължение на години, но тези нови резултати са шокиращи."
След средно 12.6 години, 54% от пациентите, които не са успели да родят поне едно дете, са били хоспитализирани за някакъв вид психично разтройство. Най-честите диагнози са тревожност, обсесивно-компулсивни нарушения, шизофрения, депресия и алкохолизъм.
Проблемите са били изявени най-често при жени, които са забременявали неколкократно, но така и не са успявали да износят нито една бременност до раждането на живо дете.
Резултатите показват, че е изключително важно жените да бъдат изследвани и лекувани за безплодие навреме.
Това проучване би трябвало да накара правителството и на България да разгледа възможността за увеличаване на държавното финансиране за ин-витро оплождането (IVF).