Обичате ли да носите слънчеви очила дори и когато навън не е слънчево? Може би в такъв случай очите ви са изключително чувствителни към светлината. Дори може да имате състояние, известно като фотофобия, без да подозирате.
Този термин не се отнася за страх от самото слънце въпреки съдържанието на думата "фобия", а по-скоро означава тежка чувствителност към по-ярката слънчева светлина, която може да доведе до дискомфорт и дори до болка в очите.
Ако изпитвате подобен дискомфорт, когато навън е слънчево, а вие сте забравили тъмните си очила, когато някой внезапно включи лампите в тъмната стая, в която се намирате, ако държите в дома си всички щори спуснати дори и през деня, ако и естествената, и изкуствена светлина ви дразни и ви пречи много повече, отколкото на другите хора, може би имате фотофобия.
Много хора не си дават сметка, че имат тази чувствителност към светлината, въпреки всички тези признаци, посочени по-горе. Те не смятат състоянието си за особено тежко, въпреки че има хора, които не могат да погледнат към светофара с незащитени очи. Животът с фотофобия може да се окаже изпитание, особено ако работата ви е свързана с дейност в добре осветено помещение или е на открито.
Една от стратегиите за справяне с това състояние е да се носят тъмни очила с голяма UV защита. Те могат да помогнат в повечето ситуации на открито, но не могат да предпазят очите от изкуственото осветление. Другото, което можете да направите като стратегия за живот с тази чувствителност е, ако е възможно, да избягвате да шофирате на фарове вечер/през нощта, тъй като насрещните светлини могат да ви предизвикат доста неприятни усещания.
Лечение на фотофобията
Според американското „Училище за незрящи в Тексас", лечението на фотофобията трябва да се фокусира върху причините за това състояние, защото фотофобията сама по себе си е наистина просто симптом на основния проблем.
Има много потенциални причини за това състояние, включително лицева фрактура, засягаща орбиталната кухина, алергична реакция към лекарства, херпес зостер, генетични заболявания и дори алергия към грим или контактни лещи.
Преглед от очен лекар може да ви помогне да определите причината за вашата чувствителност и да получите съвети как да подобрите състоянието си. Отговорът може да бъде прост, например, ако имате корнеална абразия (нарушаване на повърхността на роговицата), можете да я лекувате с антибиотици.
Фотофобията може да бъде улика, която да предупреди лекарите за наличието на друго, по-сериозно състояние като мозъчна лезия, например.
Не се колебайте да говорите с вашия лекар за това, особено ако изпитвате силен дискомфорт и болка от светлината. В зависимост от причината, решението може да бъде по-лесно, отколкото си мислите.