IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Какво (не) знаете за бактериите

5 февруари 2013 07 00

Митовете, свързани с вирусите и бактериите

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Микробите и бактериите са навсякъде . Дори всеки ден да отделяте половината от времето си за чистене, няма как да се спасите от тях. А и не е нужно. Някои от бактериите са добри за вашето здраве, докато други могат да ви причинят сериозни проблеми. Често хората пренебрегват „добрите“ бактерии и здравните ползи, които те носят. Това се дължи на скромната информираност, която хората имат по тази тема.

Ето и кои са най-честите митове, свързани с вирусите и бактериите:

1. „Аз съм здрав и нямам нужда от ваксина“. Ваксините се поставят от медицинско лице, което най-добре може да прецени дали вие имате нужда от нея. Добре е да знаете, че ваксините не вредят на вашата имунна система. Всъщност те ѝ помагат в борбата срещу инфекциите. Следователно, дори да смятате, че сте напълно здрави, ако вашият лекар прецени, че имате нужда от ваксиниране, по-добре се съгласете.

2. „След като вече се чувствам добре, няма нужда да пия антибиотик“. Следвайте лекарствената схемата, която вашият лекар ви е предписал. След като сте се почувствали по-добре, това не означава, че организмът ви няма нужда от останалите антибиотици. Никога не приемайте първото възстановяване като завършен процес, защото тялото ви остава все още слабо и податливо на нова инфекция. Винаги завършвайте курса си на лечение.

3. „Грипът може да премине сам“. Не трябва да мислите по този начин, защото вирусите могат да бъдат наистина опасни. Дори да имате леки симптоми, които не причиняват дискомфорт, това не означава, че не трябва да вземете мерки. Още при първите пориви на грип, започнете прием на лекарства, за да предотвратите евентуални усложнения.

4. „Противогрипната ваксина трае цял живот“. Това не е вярно.Вир Грипните вируси мутират всяка година и по-голяма част от ваксините, които сте си направили, няма да имат значение след известно време. Следователно, препоръчително е да се ваксинирате всяка година в зависимост от върлуващия щам по това време.

5. „Вирусите са устойчиви на почистването“. Старателното измиване на ръцете на по-чести периоди и поддържането на добра лична хигиена намалява риска от грип. Въпреки че грипните вируси са резистентни и могат да причинят инфекции, все пак човек може да ги уязви с поддържане на чистота и хигиена.

6. „Не трябва да се притеснявам, ако температурата ми не е твърде висока“. Нормалната температура на тялото варира между 36 и 37 градуса, следователно и един градус над нормата е белег за някакъв симптом. Когато имате повишена температура, това означава, че тялото ви се бори с някаква инфекция. Никога не подценявайте по-високата температура, защото тя може да бъде начало на сериозен здравословен проблем.

7. „В органичните храни няма микроби“. Това не е вярно. Органичните плодове и зеленчуци също могат да съдържат развиващи се бактерии и инфекции. Следователно трябва да измивате старателно всички хранителни продукти, без значение с какъв произход са те.

8. „Домашните любимци са развъдник на микроби и вируси“. Домашните любимци наистина могат да бъдат преносители на бактерии. Опасността обаче може да се сведе до минимум с помощта на няколко прости правила. Не забравяйте да къпете животното, винаги спазвайте графика за лекарски прегледи, ваксини и обезпаразитяване, както и не забравяйте да си миете ръцете преди и след игра с домашния любимец.

9. „Щом веднъж съм се разболял, значи няма опасност да се случи отново до края на грипния сезон“. Много хора смятат, че ако са боледували, това автоматично ги имунизира от скорошно повторно разболяване. Грипът може да се раздели на тип А и тип Б. Следователно, ако сте боледували от тип А, има реална опасност да се заразите с тип Б.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари