Според ново изследване бременните жени, които спят по гръб, са изложени на по-голям риск от раждане на мъртво дете. Тази позиция намалява притока на кръв от долната част на тялото към сърцето и понижава притока на кислород към плода.
Освен това бъдещите майки, които спят в тази позиция, раждат пет пъти по-често бебета с по-ниско тегло, подчертават специалистите.
Според тях повече от една четвърт от случаите на раждане на мъртво дете могат да бъдат избегнати просто като се гарантира, че бременните жени сменят често позицията на тялото си, докато спят.
Изследването е проведено в университетската болница в Акра, в африканската държава Гана. Там между 20 и 50 на всеки 1000 бебета са мъртвородени, в сравнение само с 3,5 на 1000 в Обединеното кралство.
Друго скорошно проучване на учените от Нова Зеландия показва, че спането по гръб е свързано с по-високи нива на раждане на мъртво дете не само в бедните страни, но и в държавите с по-висок стандарт.
Авторът на изследването Луиз О'Брайън от университета в Мичиган споделя: "Бременните жени трябва да бъдат насърчавани да не спят по гръб, защото повече от една четвърт от случаите на мъртвородени деца са свързани с това легнало положение на майката. Те трябва да се опитват да спят на една страна, най-добре на лявата, тъй като това може да подобри притока на кръв към плацентата."
Учените са открили, че бременните, които спят по гръб, рискуват притискане на вената, която носи приток на кръв от долната част на тялото към сърцето. Така няма възможност да изпомпва кръвта ефективно, което може да доведе до преждевременно раждане, защото се ограничава и притока на кръв и кислород към бебето и плацентата. Някои бременни чувстват известен дискомфорт в тази поза и инстинктивно я избягват, но за други спането по гръб е навик, от който трудно могат да се отучат.
Изследователите са уверени, че с една промяна на позата, може радикално да намали броя на мъртвородените деца.