Безплодието е страховита тема-табу за повечето двойки, които искат да създадат семейство. Този проблем, обаче, е много по-разпространен, отколкото много хора си дават сметка.
Средно една на всеки осем двойки в детеродна възраст има някакви проблеми с фертилитета, а най-страшното е, че много от тези двойки така и няма да успеят да се сдобият с биологично дете никога, защото или не търсят лечение, или започват да го търсят твърде късно. Хубавото е, че степента на успех за тези, които търсят лечение, е 90 на сто.
Безплодието може да упражни голям психологически натиск върху много двойки, независимо от това дали те все пак накрая успяват да се сдобият с дете. Добрата новина е, че лекарите развиват все по-ефективни лечения на този проблем, но често са възпрепятствани от психологическата вреда на безплодието - депресия, чувство за вина, тревожност, стрес. Затова специалистите насърчават двойките да се грижат най-вече за своето психично здраве през процеса на лечение.
За да ви помогнем по темата, ще ви изброим трите най-неразбрани факта за безплодието:
Факт 1: Безплодието не е "женски проблем".
„Мъжете често са по-скептични по отношение на лечението на стерилитета в сравнение с жените", казва д-р Стантън Хониг, директор в клиниката на университета по медицина в Кънектикът.
Когато мъжете са в пубертета, те се ужасяват да не направят по погрешка бебе на някое момиче и изобщо не мислят какво ли ще стане, ако един ден искат да имат дете, а не могат.
Традиционно безплодието често се свързва с жените, но истината е, че причините за него са разделени 50:50 между двата пола.
„Ако двойката забави лечението си, това може да се отрази отрицателно върху шансовете им за успех. Данните показват, че колкото по-рано се потърси помощ, толкова по-вероятно е да се идентифицира проблемът и да се реши успешно", казва Хониг.
Какво трябва да се направи?
Ако след 12 месеца незащитен секс съпругата не може да зачене, двойката трябва да се консултира с лекар. Ако жената е над 35 години, консултацията със специалист трябва да е още след 6-тия месец.
Факт 2: Тестването за безплодие често не е инвазивно
За много мъже изследванията за стерилитет изглеждат кошмарни и направо ужасяващи. Те си представят как ще им вкарват някакви сонди, как лекари с ръкавици ще ги опипват и т.н. Това не е така. Първата стъпка в изследването на мъжкото безплодие е анализ на спермата и кръвен тест, а той няма нищо общо с неприятния медицински преглед.
Какво трябва да се направи?
Мъжете трябва да са напълно откровени с лекарите си. Да не се страхуват да им задават въпроси и да искат да им се обяснят процедурите или медицинските термини. Важно е да разбират всичко, което ще им се случи, за да се чувстват комфортно с процедурата.
Факт 3: Не всички проблеми приключват със зачеването
Безплодието, дори когато е лечимо, може да предизвика напрежение в брака на двойката, която се опитва да има дете. Някои съпрузи започват да се обвиняват, да изпадат в депресия или намаляват сексуалната си активност, докато се борят с безплодието.
Мъжете са много по-малко склонни от жените да търсят психологическа помощ или да говорят открито за проблемите си. Но лекарите казват, че ефективната комуникация е от жизненоважно значение по време на лечението. Двойките трябва да помнят, че отношенията им са най-ценни през този труден период.
Какво трябва да се направи?
Говорете за проблемите си открито и честно един с друг. Трябва да се чувствате близки и силни като двойка и да се подкрепяте безусловно. Това ще направи процеса към зачеването значително по-лесен.