Мастилата, с които се правят татуировките, не подлежат на никаква регулация. Някои от тях съдържат опасни токсини, които се натрупват в големите органи и могат да предизвикат рак, предупреждава вестник „Sunday Times". Наночастиците, инжектирани под кожата при процеса на татуиране, се абсорбират от кръвта. Те се натрупват в бъбреците и далака, като пречат на организма да филтрира нечистотиите. Британското здравно министерство предупреждава, че някои мастила съдържат кобалт и живак, които са доказани канцерогени. Дезмънд Тобин, директор на Кожния център към Брадфордския университет призовава спешно да бъде наложена здравна регулация върху мастилата за татуиране в Европа.
Особено опасни са червените краски в татуировките, които съдържат живак, сините и зелените пък са богати на кобалт.
Изследване на екипа на проф. Йорген Серуп от университета в Копенхаген установи, че канцерогенни съставки се съдържат в 13 от 21 най-използвани мастила за татуировки в Европа.
Професорът настоява преди да бъдат татуирани, клиентите да бъдат предупреждавани писмено за съществуващите рискове.
„Милиони европейци се татуират с химически субстанции с неясен произход“, твърди датският специалист. „Един от най-често използваните химикали в черния туш за татуировки, бензопиренът, е известен с това, че е мощен канцероген и предизвиква рак на кожата при опитни животни."
Наскоро американските лекари пък предупредиха любителите на татуировките, че въпросните перманентни рисунки могат да скрият рак на кожата в начален стадий. „Петдесет процента от всички меланоми (злокачествен рак) се развиват от предварително съществуващи бенки“, казва д-р Хуман Корасани от училището по медицина Айкан в планината Синай, Ню Йорк. „По-трудно е да се направи наблюдение на бенки, които са обхванати от татуировки, тъй като мастилото прикрива областта и пречи на някои от инструментите, които използваме за откриване на меланома."