IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Хирургичното отслабване противодейства на стареенето

21 ноември 2013 06 20

Според проучване то може да предпазва от диабет, сърдечни заболявания и рак

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

За много хора думите „хирургия“ и „операция“ звучат страшно и дори опасно. Не всичко обаче е толкова негативно, както изглежда – дори напротив. Според ново проучване хирургичното отслабване може да противодейства на ефектите на стареене. След операция теломерите (генетични биомаркери, които играят роля при стареенето на клетките) на някои пациенти се удължават, което предполага, че процесът на стареене се обръща. Обикновено теломерите се скъсяват, когато човек започва да остарява.

„Затлъстяването има неблагоприятен ефект върху здравето, което води до преждевременно стареене и до намаляване продължителността на живота“, твърди съавторът на изследването доктор Джон Мортън. Всъщност това е първото проучване, което показва, че хирургическата загуба на тегло може да бъде в състояние да противодейства на ефектите.

Според доктор Мортън, ако теломерите се удължават, то това най-вероятно противодейства на ефектите на стареене и понижава риска от развитие на широка гама заболявания като диабет тип 2, сърдечни и респираторни проблеми, както и някои видове рак. Учени от Станфордския университет достигнали до това заключение, след като изследвали генетичните данни на 51 пациента преди и след стомашен байпас.

Три четвърти от участниците били жени със средна възраст от 49 години. След операцията пациентите загубили 71 на сто от своето свръх тегло, а нивото на възпаление в тялото им намаляло с повече от 60 на сто. Именно възпалението е свързано с риск от сърдечносъдови заболявания и диабет, пише вестник Daily Mail. Също така в рамките на 12 месеца след хирургичното отслабване нивата на инсулин спаднали четири пъти. Подобни констатации се наблюдават и от резултатите на предишни изследвания.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари