Много жени прибягват до противозачатъчните хапчета в днешно време и то не само, за да се предпазват от забременяване. Ново изследване обаче показва, че те могат да намалят фертилността на дамите, макар и временно.
Според учените дългият прием на хормоналните хапчета „износва” репродуктивната им система и я кара да „остарява“. Специалистите смятат, че това е временно състояние, но предупреждават, че „биологичният часовник“ на дамите трябва да бъде измерен три месеца, след като спрат контрацептивите.
Направено е изследване на 833 жени на възраст между 19 и 46 години, които са посещавали клиники за оплождане. Измерени са нивата на анти-Мюлеров хормон (AMH) и антрални фоликули (AFC) в организма им, които са индикатори на „яйчниковия резерв“ или фертилитета.
При дамите, използващи противозачатъчни, нивата на AMH са били с 19 % по-ниски, а тези на AFC – с 16 %.
„Очаквахме приемът на хапчета да даде някакво отражение, но не и на яйчниковия резерв“, каза д-р Катрин Петерсън от университетската болница в Копенхаген.
При жените, които пушат или навлизат в менопаузата и пият хапчета показателите са още по-лоши (20% по-малко AMH и 30 % по-малко AFC).
„Не вярваме, че хапчетата променят яйчниците перманентно. Но все още не сме съвсем наясно колко време трябва, за да се очисти организмът от влиянието на хапчетата и да възстанови изначалните си функции“, добави д-р Петерсен.
Според дамата контрацептивите могат да „замаскират“ показателите на фертилност, затова тя трябва да се мери 3 месеца след спирането им.
Повечето жени успяват да забременеят 6 месеца, след като са спрели да взимат противозачатъчни.