Финландски учени установиха, че хората, които спортуват редовно и интензивно, са изложени на значително по-малък риск от злокачествени болести и съответно живеят по-дълго.
Това обаче важи само, ако активните им занимания са повече от 30 минути дневно.
Специалистите наблюдавали 2560 мъже от източната част на страната, за да установят степента на физическата им активност.
Доброволците били на възраст от 42 до 61 години и нямали туморни заболявания преди това. Наблюдението продължило цели 17 години, а резултатите вече са обобщени и са доста положителни.
Първо експертите съставили схема, според която измервали интензивността на различните спортове.
Те използвали метаболитни единици – МЕТ (метаболитен еквивалент на консумацията на кислород), за да определят изразходваната енергия при всеки вид движение.
Така бързото ходене имало средна интензивност от 4,2 МЕТ, джогинга – 10,1 МЕТ, плуването – 5,4 МЕТ, градинарството – 4,3 МЕТ, а карането на колело из града – 5,1 МЕТ.
Били измерени и спортове като каране на ски (9,6 МЕТ), гребане (5,4 МЕТ), игри с топка (6,7 МЕТ) и гимнастика, фитнес и танци (5 МЕТ).
Учените са открили, че мъжете, които спортуват минимум 30 минути дневно със средна интензивност от 5,2 МЕТ, имат около 2 пъти по-малък шанс да се разболеят от рак за разлика от онези, които се движели по-малко.
Този резултат не се повлиял от фактори като възрастта, консумацията на алкохол, тютюнопушенето и съдържанието на мазнини в тялото.
Експертите подчертават още, че увеличаването на интензивността на движението намалява още повече риска от ракови заболявания.