Ранобудните са по-здрави, слаби и щастливи, отколкото хората, които обичат да си поспиват, показва проучване.
Най-лоши показатели показват т. нар. „нощни птици“, които стоят будни в късните часове. Този режим оказва непосредствено влияние върху здравето и щастието, смятат експертите.
За целите на проучването учени от университета Роухемптън интервюират почти 1100 мъже и жени за здравето им и навиците за сън.
Около 13% от анкетираните са "чучулиги" - стават преди 7 часа сутринта през седмицата, не изпитват нужда да се излежават в леглото и през уикенда. Този тип хора обикновено се чувстват по-будни и съсредоточени рано сутрин.
6% от участниците са „нощни птици“ – от понеделник до петък стават сутрин в малко преди 9 часа, а в събота и неделя се успиват.
Останалите 81% попадат някъде по средата между тези две групи.
Анализът разкрива, че при ставащите рано най-малко се проявяват признаци на депресия и тревожност.
Те също са по-склонни да закусват сутрин и да поддържат нормално телесно тегло, поясни изследователят д-р Хорхе Хубер.
Предишно проучване изясни причината за различния режим на събуждане и активност през деня - дължи се на вътрешния биологичен часовник, който регулира апетита, представата за времето, освобождаването на някои хормони и скоростта на обмяната на веществата.
Според учените разликите в скоростта на протичане на отделните цикли са определящи за това дали човек ще попадне в групата на „чучулигите“ или на „нощните птици“, които обикновено имат проблем със събуждането и са значително по-продуктивни вечер.
При по-бърз биологичен часовник хората си лягат по-рано вечер и стават рано сутрин. При по-бавен циркаден ритъм се получава точно обратното - късно и трудно ставане и лягане след полунощ.