Ако сте от хората, които избягват да пият обезболяващи или сте доста чувствителни към болката и ви се иска да има начин да намалите тази своя сензитивност, вижте следните съвети за най-странните облекчаващи болката методи, установени чрез научни изследвания.
1. Британски учени са открили, че ако човек изразява недоволството си от болката чрез казване на нещо цинично/псуване, голяма доза от напрежението на тялото се освобождава. В проучването участниците трябвало да потопят ръцете си в ледено студена вода и да останат така до момента, в който неприятното усещане вече е нетърпимо. Тези от тях, на които било наредено да започнат да псуват, когато започнат да усещат болка, издържали с 35% по-дълго с ръцете в ледената вода от другите, които сдържано понасяли болката.
2. Преглеждането на снимки с любими хора преди неприятен тест като мамограмата, например, може да я направи по-поносима. Лицето на обичан човек стимулира освобождаването на химични вещества в мозъка, които „затварят" онези области в мозъка, които обработват информацията за болка.
3. Следващият път, когато страдате от остра болка, се фокусирайте върху спомена за среща с някой, който ви въздесйтва силно сексуално. В едно проучване на Джонс Хопкинс участниците изпитвали по-малко тревожност по време на лабораторен експеримент, докато мислели за нещо еротично за разлика от контролната група, чиито мозък бил зает с по-прозаични мисли.
4. Йогийско дишане и медитация са по-популярни вече като методи за облекчаване на болката, но за няко хора те все още звучат екзотично. Време е да впрегнете източните знания за намаляване на тревожност и болка. В едно изследване жените, които забавили наполовина темпото на дишане докладвали по-малко дискомфорт от останалите. Равномерното, бавно дишане деактивира реакцията на мозъка „борба или бягство". Канадско изследване пък потвърждава ефекта на медитацията върху чувствителността на болка. Дори само няколко дена практикуване на медитация е достатъчно да се увеличи способността за изтърпяване на болка.
5. В едно изследване на канадската Фондация за проучване на ефекта на миризмата и вкуса, участниците, които страдали от мигрена, подушили епруветки, съдържащи вещество с мирис на зелена ябълка и отчели намаляване на главоболието. Предишни експерименти установили, че същата миризма облекчава тревожността.
6. Очакването на голяма болка от някаква процедура като при посещение на зъболекар, например, води до реално изпитване на по-голяма болка, отколкото когато нямаме такава предварителна нагласа. Две групи от доброволци в експеримент на Wake Forest University трябвало да докладват каква болка изпитват докато краката им били потопени в гореща вода.
Тези, които били предупредени, че болката ще е „умерена до силна" докладвали с 28% по-силна болка от другата група, на която било казано, че болката ще е „слаба до умерена". Ето защо е важно да се настроим предварително, че ще има болка, но няма да е ужасна. Д-р Робърт Когил, един от изследователите, съветва, ако болката ни хване неподготвени, да си кажем на глас: „Това ще боли само за малко". След това да преместим вниманието си към нещо друго –спомен за някакво силно приятно изживяване например.
7. Упоритата болка като тази, която дископатията причинява, може да е по-поносима сю с малко помощ от вашите приятели. Испанско проучване открило, че колкото повече утеха получавали участниците в експеримента от обичани хора, толкова по-активно те търсели начини за справяне със симптомите, което им донесло допълнително облекчение на болката.