IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Три начина за подобряване на краткотрайната памет

10 май 2012 05 30

За да запомните имената на новите колеги и други неща, които ви се изплъзват някакси

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Дъвченето на дъвка по цял ден пречи на краткотрайната памет. Това е изводът от едно проучване на учени към Университета в Кардиф в Обединеното кралство. Движението, което участва в процеса на дъвчене възпрепятсва способността на мозъка да запаметява списъци с думи или цифри.

Може да проверите краткотрайнта си памет като се опитате да запомните следните думи: монахиня, плюшено мече, професор, молив, банан, приятел, супа.

След 10 минути проверете колко от тях си спомняте. Ако ви е трудно да кажете седемте думи от този малък тест, вижте как да подобрите краткотрайната си памет:

1. Обърнете внимание. Според специалиста Марк Салем, автор на „Шестте ключа, с които да отключите и направите по-мощен вашия ум" (The Six Keys to Unlock and Empower Your Mind), около 8 секунди интензивна концентрация са необходими на ума, за да обработи някаква информация и тя да премине в краткотрайната памет. Ето защо не трябва да пишете смс или да проверявате нещо във Фейсбук, ако в същия момент някой колега ви дава информация, която искате да запомните.

2. Създайте картина в ума. Гари Смол, автор на „Библия на паметта", (The Memory Bible), твърди, че мозъкът ни е устроен така, че да запомня нещата визуално. Затова е важно да запомним детайли от това как изглеждат хората и предметите в ситуацията, в която ни се дава ценна информация: какви дрехи носи човека, с когото разговаряме, чертите на лицето, характерни мимики и жестове, атмосферата на мястото и т.н. Всички тези детайли по-късно ще ви помогнат да свържете парчетата информация в едно цяло. 

3. Измислете история. Използвайки списъка с думи, които искате да запомните, измислете някаква случка. Например, за думите от теста, това може да стане така: Професорът показал с молива картина на монахиня, рисуваща плюшено мече, което яде супа със своя приятел, който държи банан. Гари Смол набляга, че колкото по-емоционална е историята (например да свържете името на нов човек, с когото се запознавате, с името на член на вашето семейство), толкова по-голяма е вероятността да запомните информацията, която ви се струва важна.

Автор на статията:
Мария Димитрова

КоментариКоментари