Жените се пропиват след брака, а мъжете - след развода, установи проучване на екип от университета в Синсинати.
Венчавката се отразява доста различно на пиенето при двата пола. Обикновено жените на средна възраст, след като се задомят, посягат към чашката. Докато при мъжете тече точно обратният процес - след подписа в гражданското, те значително намаляват консумацията си на алкохол. Особено, ако застават пред олтара за първи път, но всичко е до време. Стигне ли се до развод, силният пол масово търси утеха в бутилката.
Според авторката на проучването Корин Речек, отдавна известен факт е, че мъжете пият повече от дамите. Но напоследък дамите започват да наваксват. А когато се омъжат се чувстват достатъчно еманципирани, за да увеличат консумацията на алкохолни питиета.
Речек и екипът й направили анализ на проведени проучвания в САЩ в периода 1993 - 2004 година. Те обхванали над 5 300 души на възраст между 53 и 54 години. "По данните, които получихме, установихме че неомъжените и разведени дами пият значително по-малко, отколкото омъжените в средна възраст, коментира Речек. При мъжете тези, които наскоро бяха получили развод, беше регистрирана най-висока консумация, а най-ниска - при женените и отскоро женените."
„Пропиването" на жените след брака, според Речек, не се дължи на обстоятелството, че са се превърнали в отчаяни съпруги, а в това, че много дами откривали "редовното пиене", благодарение на брачния си партньор. И се опитвали да не "изостават" от мъжете си. Но при развод този "стимул" отпадал и те отново се връщали към ниските нива на употреба на спиртни напитки.
Мъжете често злоупотребявали с алкохола, за да преборят стреса, преживян по време на бракоразводния процес. Освен това като разведени, бившите съпрузи по-често се оказвали с приятели в бара и това водело до силно увеличаване на средната им консумация на алкохол.