Според ново откритие общуването с неприятни хора се отразява на мозъка. Изследването на Университета на Южна Калифорния показва, че когато сте около хора, които са досадни и които не харесвате, това автоматично засяга функциите на мозъка ви.
Учените разделили участниците на две групи. Първата група били представени като неонацисти, с цел да не бъдат харесвани, а втората група определили като мили и отворени към света хора. Когато участниците гледали някого, когото не харесват, част от мозъка им забавял своята функция.
Обикновено, когато хората гледат друг човек се получава така нареченият „огледален ефект“. Именно този ефект активира мозъка по определен начин, провокиран от движенията на другия човек.
Затова, когато човек е близо до някого, когото не харесва, това автоматично може да забави активния процес на мозъка. Например, в такава ситуация може да мислите, че човекът се движи по-бавно, отколкото всъщност го прави.
Минали изследвания показват също, че расата или физическата прилика между хората имат влияние върху техните мозъчните процеси. Затова обикновено човек е по-съпричастен и симпатизира повече на хора, които приличат на самия него.
Разлика във функцията се наблюдавала само, когато хората били лице в лице с неприятния събеседник. Същият ефект не се наблюдавал, когато участниците гледали видеоклипове с неприятни за тях хора.