Всички знаем, че препоръчителната здравословна доза сън е осем часа на ден. Оказва се обаче, че дори само един час повече може да осигури на човек по-голяма жизненост и да намали чувствителността му към болка, твърдят учени. Според изследователите десет часа сън на денонощие влияят по-ефективно при болка, отколкото лекарство като кодеина.
Американските учени провели експеримент със 18 здрави доброволци, едните от които прекарали четири нощи по осем часа в леглото, а другите - по десет часа. Изследователите измервали сънливостта на всеки един от участниците през деня. Те използвали стандартен тест за латентност на съня. Това е метод, с който лекарите диагностицират проблеми на съня, измервайки мозъчните вълни, движенията на очите, сърдечната честота и мускулния тонус.
Чувствителността към болка се измерва с помощта на източник на топлина. Резултатите показали, че доброволците, които спели с по 1,8 часа повече на денонощие, в сравнение с останалите, били по-жизнени през деня и усещали по-малко болка. Хората, които спели най-дълго били в състояние да задържат пръста си върху топла повърхност с 25% по-дълго време, пише вестник Daily Mail.
Резултатите от изследването, заедно с предишни проучвания по темата, показват, че чувствителността на болка при уморените хора е по-голяма в резултат на тяхната сънливост. Доктор Тимъти Роерс от болницата "Хенри Форд" в Дейтройт казва: „Нашите резултати показват, че сънят има голямо значение при различните хронични състояния, свързани с болка“.