IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Психотерапията е ефективна, колкото антидепресантите

3 юни 2013 05 20

Между двата метода за лечение на депресията няма много голяма разлика

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Според последните изследвания има съвсем малка разлика между ефекта на медикаментите, известни като антидепресанти и терапиите при психоаналитик.

Според изследователите всички нелекарствени терапии работят точно толкова добре за по-младите и по-възрастни пациенти, както и за майки, страдащи от следродилна депресия, колкото и леченията с хапчета.

Оказва се, че е излишно да плащате пари за скъпи сесии при психоаналитик, след като можете да лекувате депресията си и с антидепресанти.

Изследователите, ръководени от доктор Юрген Барт от Университета в Берн, Швейцария, казват, че техните открития предполагат, че пациентите с депресия трябва да обсъдят различните форми на нелекарствена терапия със своите лекари и да проучат какъв вид терапия най-добре би им подхождала.

Нови доказателства показват, че психотерапията е толкова успешна, колкото е и ефектът от антидепресантите. Заключенията са били постигнати чрез преглед на 198 публикувани проучвания, включващи повече от 15 000 пациенти, минали през един от седемте вида психотерапевтична намеса: междуличностна психотерапия, поведенческа терапия, когнитивно поведенческа терапия, терапия за решаване на проблеми, психодинамична терапия, терапия за социални умения и поддържащо консултиране.

Изследователите са сравнили резултатите на всяка от терапиите с резултатите на пациентите, които са взимали таблетки с анти-депресанти. Учените са открили, че всичките седем нелекарствени терапии са малко по-добри за намаляване на симптомите на депресия, но че не съществуват значителни разлики между различните видове терапии.

Изследователите също така са установили, че терапиите работят еднакво добре за различните групи пациенти с депресия, като за по-младите и по-възрастните пациенти, така и за майките със следродилна депресия.

Експертите не са открили съществени различия при сравнение с индивидуална и групова терапия, в сравнение с интернет базираните взаимодействия между терапевт и пациент.

Говорейки за резултатите, публикувани в списание PLoS Medicine, д-р Барт казва: "Открихме доказателства, че повечето от седемте психотерапевтични интервенции, предмет на изследването, имат сходни последици върху депресивните симптоми. Всичките психотерапевтични интервенции имат малък до среден ефект при пациентите, тоест постигат умерени резултати."

Снимка: Dreamstime

- Междуличностната психотерапия е къса и добре структурирана и се съсредоточава върху междуличностните проблеми в депресията.

- Поведенческата терапия повишава информираността на човек за приятните дейности, с които може да увеличи положителните взаимодействия в своя живот.

- Когнитивната поведенческа терапия се фокусира върху пациента и неговите настоящи негативни убеждения, които се отразяват върху поведението му. Терапевтът се опитва да преструктурира вярванията на пациента и той да промени своя облик.

- Терапията за решаване на проблеми има за цел да определи проблемите на пациента, да предложи множество решения на всеки проблем и след това пациентът да избере сам кои от тях да приложи.

- Психодинамичната терапия се фокусира върху последните неразрешени конфликти и въздействието им върху сегашното положение на пациента.

- В терапията за социални умения на пациентите се преподават умения, които спомагат за изграждане и поддържане на здрави взаимоотношения, базирани на честност и уважение.

- "Подкрепящо консултиране" е по-обща терапия, която цели да накара пациентите да говорят за своите преживявания и емоции, а терапевтът им предлага емпатия (съчувствие), без да им дава решения на проблемите им.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

anonimen ( преди 11 години )
Интересно е каква е целта на изследването. Според мен не е редно да се правят толкова окончателни заключения, имайки предвид, че никъде в статията не е посочено за какъв тип депресия става въпрос, както и не е разгледан феномена на психосоматичните заболявания, до които може да доведе една депресия, а те не се лекуват само медикаменти, а с терапия. Моето лично и професионално мнение е, че статията е непълна, не дава ясна информация, а в същото време прави рекламация на цитирани (и непълно обяснени) терапевтични направления.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар