IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Защо човек наистина може да умре от „разбито сърце“

22 ноември 2013 15 40

Ефектът може да бъде по-силен при по-младите хора

Снимка: sxc.hu

Снимка: sxc.hu

Феноменът „разбито сърце“ е явление, за което се подозира от много време. Сега обаче има конкретни доказателства, които потвърждават тази теза. Ново проучване установи, че когато съпругът или съпругата умре, рискът за живия партньор нараства с 66% през първите три месеца след трагичното събитие. Според изследователите от Харвард ефектът може да бъде дори по-силен при по-младите хора.

В изследването се включили 26 000 американци на възраст над 50 години. След проведените анализи станало ясно, че вдовците и вдовиците са застрашени повече от смърт, отколкото хората, чиито половинки са все още живи. Най-голяма е опасността през първите три месеца след загубата на любимия човек. Все още не може да се установи със сигурност дали има разлика между риска при жените и при мъжете. Предишни изследвания показват, че господата са по-застрашени, но според последното няма такава закономерност.

Учените още не са наясно какво причинява ефекта на „разбитото сърце“. „Възможно е това да бъде механизъм, свързан със скръбта или пък заболяване, причинено от грижите за болната брачна половинка“, твърди ръководителят на изследването доктор С. В. Субраманиан. Твърде вероятна е и втората причина, тъй като когато съпругата или съпругът са със сериозно влошено здраве, човекът до тях спира да обръща внимание на своето собствено, пише вестник Daily Mail.

Тъй като настоящото изследване проследява само случаи на хора над 50 години, не е ясно дали по-младите са изправени пред същите рискове. Според доктор Субраманиан обаче някои данни показват, че ефектът на овдовяването всъщност е по-силен при хората в по-млада възраст. Физическото обяснение на синдрома „разбито сърце“ е, че емоционалният стрес може да предизвика лоши сърдечни състояния. Според някои експерти увеличеният риск от смъртност може да се дължи и на промяна в начина на живот, както и на високи нива на стрес.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари

Анонимен ( преди 11 години )
Въпросните учени трябва да си изядат дипломите, защото за да анализират явлението, трябва да обърнат внимание на общото енергийно поле, създадено от двойката и губещо се след раздялата им ... Ефекта от загубата се явява във вид на разконцентриране и губене на енергията, циркулираща в сърдечната чакра, която загуба слиза на биологично ниво и уврежда на някоя част на сърцето!Не е задължително да има фатален край, но трябва да се вземат мерки за хармонизиране, а за невежите лекари, изписващи само лекарства, това е начин да влошат положението.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Много съзидателно ( преди 11 години )
Отваряш сутрин и кво - ще умрете от разбито сърце, честито. толкова сте подсредствени, че нямам думи.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
... ( преди 11 години )
аз съм била с разбито сърце на 16, 28, 42 и 45. винаги боли по един и същ начин зад гръдната кост. само силата на болката е различна. намалява с възрастта, но не вярвам вероятността за инфаркт и смърт да е много различна.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар