Феноменът „разбито сърце“ е явление, за което се подозира от много време. Сега обаче има конкретни доказателства, които потвърждават тази теза. Ново проучване установи, че когато съпругът или съпругата умре, рискът за живия партньор нараства с 66% през първите три месеца след трагичното събитие. Според изследователите от Харвард ефектът може да бъде дори по-силен при по-младите хора.
В изследването се включили 26 000 американци на възраст над 50 години. След проведените анализи станало ясно, че вдовците и вдовиците са застрашени повече от смърт, отколкото хората, чиито половинки са все още живи. Най-голяма е опасността през първите три месеца след загубата на любимия човек. Все още не може да се установи със сигурност дали има разлика между риска при жените и при мъжете. Предишни изследвания показват, че господата са по-застрашени, но според последното няма такава закономерност.
Учените още не са наясно какво причинява ефекта на „разбитото сърце“. „Възможно е това да бъде механизъм, свързан със скръбта или пък заболяване, причинено от грижите за болната брачна половинка“, твърди ръководителят на изследването доктор С. В. Субраманиан. Твърде вероятна е и втората причина, тъй като когато съпругата или съпругът са със сериозно влошено здраве, човекът до тях спира да обръща внимание на своето собствено, пише вестник Daily Mail.
Тъй като настоящото изследване проследява само случаи на хора над 50 години, не е ясно дали по-младите са изправени пред същите рискове. Според доктор Субраманиан обаче някои данни показват, че ефектът на овдовяването всъщност е по-силен при хората в по-млада възраст. Физическото обяснение на синдрома „разбито сърце“ е, че емоционалният стрес може да предизвика лоши сърдечни състояния. Според някои експерти увеличеният риск от смъртност може да се дължи и на промяна в начина на живот, както и на високи нива на стрес.