IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Защо само някои хора могат да си спомнят какво са сънували

20 февруари 2014 15 10

Това зависи от центъра за обработка на информация в мозъка

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

На всекиго се е случвало – сънува нещо, което е приятно или интересно, но не успява да си спомни какво точно е то. Всъщност много рядко човек успява да пресъздаде своя сън от изминала нощ. Изследователи са се заели със задачата да открият по какъв начин хората съхраняват своите сънища и защо някои от тях никога не могат да си спомнят какво са сънували.

Френски учени идентифицирали два типа мечтатели, като само единият от тях може да помни сънищата си. Изследователите открили област в мозъка, отговорна за запомнянето на съня, която всъщност позволява информацията да бъде кодирана в паметта, още докато човекът спи. Екипът бил провокиран да направи проучването заради факта, че някои хора успяват да запомнят своите сънища, докато на други това се случва много рядко.

Учените, ръководени от Перин Рубл, изследвали мозъчната активност на двата типа сънуващи, за да разберат разликите между тях. Те открили, че темпоро-париеталният възел, който е център за обработка на информация в мозъка, е по-активен при хората, които сънуват повече. Оказва се, че повишената активност в тази област на мозъка може да улесни кодирането на сънищата в паметта. Тя провокира малки събуждания през нощта, като по този начин се улеснява запаметяването на сънищата.

Всъщност спящият мозък не е в състояние да запаметява нова информация, затова кратките събуждания са важни за запомнянето на съня. Учените не изключват също хипотезата, че някои хора сънуват повече, затова и в съзнанието им остават повече спомени от сънищата, пише вестник Daily Mail.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари