fallback

Ароматерапия: Как да използвате етерични масла за по-добро настроение?

18 February 2021 10:30

Много е важно да ги използвате правилно

Меко казано, миналата година си беше доста стресираща. От началото на пандемията, през пълната изолация, затварянето на магазини, ресторанти, кина и театри и отделянето ни от приятели и близки. Всичко това ни накара да се чувстваме самотни, изморени и депресирани, мислейки си че това положение ще продължи завинаги. Със сигурност всеки от нас има нужда от почивка, която да го отдалечи от реалността и проблемите.

И тъй като много от нашите дейности за облекчаване на стреса все още не са препоръчителни заради коронавируса, е напълно разбираемо защо всички ние отчаяно търсим начини, които могат да ни помогнат да се отпуснем у дома. Според някои, има един чудесен продукт за облекчаване на стреса, който трябва да имате в арсенала си – етерични масла.

Какво са етеричните масла?

Може би вече сте запален потребител на етеричните масла или просто обмисляте да следвате популярната тенденция и да си купите дифузер. Но знаете ли какво точно е етеричното масло?

„Етеричните масла са така да се каже същността на растението. Те са висококонцентрирани съединения, получени чрез дестилация или друг вид извличане, които съдържат уникалните свойства на растението“, казва експертът по етерични масла Изабел Лазо пред InStyle. Допълва, че има различни методи за извличане на маслото от растението, но най-често срещаният е дестилация с пара, която използва висока температура и пара за отделяне на съединенията.

И докато етеричните масла може да са модерни днес, използването им за медицински цели всъщност се практикува от хиляди години.

Как можем да ги използваме за ароматерапия?

Най-просто казано, ароматерапията, или терапията с етерични масла, е свързана с използването на ароматични етерични масла за подобряване на вашето психическо или физическо здраве чрез обонянието или абсорбацията в кожата. Докато някои етерични масла могат да се използват за техните предимства в грижата за кожата – например маслото от чаено дърво помага срещу възпаление и акне, експертите казват, че най-честото използване на етерични масла всъщност е за подобряване на настроението.

Според д-р Уфанг Лин, ароматите са един от най-бързите начини за въздействие върху емоциите – независимо дали е отрицателно или положително. „Ароматерапията действа чрез активиране на рецепторите на миризма в носа, които изпращат съобщения чрез нервната система и могат да активират определени части на мозъка, като лимбичната система, която контролира емоциите“, допълва тя пред InStyle. Всяко етерично масло има собствени свойства и следователно свой уникален набор от емоции, които може да предизвика.

Снимка: iStock

Има много начини за практикуване на ароматерапия с етерични масла – много популярен и ефективен начин е дифузерът, но можете да опитате и свещи, направени с етерични масла, спрейове за въздух, соли за вана или дори да ги нанасяте върху кожата. Според Лазо, включването на аромати, които предизвикват положителни, успокояващи или приповдигнати емоции, може да бъде ефективен начин за успокояване на тялото и ума.

Както и да решите да ги използвате, много малки дози ще ви доставят огромно удоволствие.

Какви са ползите?

Вече сте решили, че искате да използвате етерични масла, но не знаете какво точно да изберете? Според д-р Лин, лечебната полза зависи от растението, от което маслото е извлечено. Доказано е, че някои билки и плодове имат отличната способност да намаляват тревожността и реакцията на стрес. Тук са включени лавандула, тамян, портокал и бергамот. Тези масла могат потенциално да помогнат за релаксация и подобряване на съня.

Що се отнася до алергии, няма етерични масла, които да ги предотвратят. Все пак д-р Лин казва, че те могат да се използват заедно с предписаните лекарства, за да успокоят състоянието. Според нея, мента, розмарин и евкалипт са чудесни за отваряне на ноздрите и за подпомагане преодоляването на задуха в гърдите.

Снимка: iStock

А някои масла, особено мента, лайка, лавандула и джинджифил, могат да помогнат, ако страдате от главоболие или мигрена. Д-р Лин обаче предупреждава, че ароматите понякога могат да влошат мигрената, така че ако решите да използвате етерични масла за тази цел, е добре да се консултирате с вашия лекар. Въпреки че етеричните масла имат способността да успокояват симптомите, те не заменят медицинското лечение, традиционната терапия и лекарствата. „Ако състоянието ви е сериозно, прогресира или не се подобрява, винаги трябва да потърсите медицинска помощ“, казва д-р Лин.

Етеричните масла може и да не са лек, но могат да помогнат за успокояването на симптомите при някои заболявания:

Депресия: Роза, сандалово дърво, иланг-иланг.

Тревожност: Лавандула, тамян, портокал, бергамот.

Липса на енергия: Лимон, мента, сладък портокал.

Мъка: Роза, тамян, градински чай.

Стрес: Лавандула, лайка, градински чай.

Умора: Мента, евкалипт, розмарин.

Безсъние: Бергамот, тамян, лавандула, нероли, градински чай.

Главоболие: Мента, лайка, лавандула, джинджифил.

Могат ли етеричните масла да бъдат опасни?

Най-важното нещо, което трябва да знаете е, че чистите етерични масла не трябва да се прилагат локално или да се приемат през устата. Това е така, защото те не се разреждат и могат да бъдат изключително силни или дори токсични.

Първото нещо, което трябва да направите, е да четете указанията за употреба и да използвате препоръчаното количество масло, както и съотношението масло към вода, за да избегнете дразнене, увреждане или токсичност. Някои етерични масла, като канела, карамфил, чаено дърво или евкалипт, могат да бъдат фатално токсични за домашни любимци, малки животни и бебета, дори ако са в малки дози. Затова е важно да сте наясно с това, което използвате и не прекалявайте и не използвайте повече от препоръчаните дози.

Снимка: iStock

Д-р Лин също така съветва да не се използва едно и също масло за дълги периоди от време. Тя добавя, че както всеки вид лечение или лекарство, има странични ефекти от употребата на етерични масла. Ако те се използват без разреждане, могат да причинят дразнене на кожата. Д-р Лин казва, че маслата от семейството на цитрусовите плодове (портокал, лимон, лайм и бергамот) също могат да причинят чувствителност към слънчевата светлина, така че е най-добре да ги избягвате, преди да излезете на слънце.

Как да пазаруваме етерични масла?

Когато купувате етерични масла, е важно да обърнете внимание на качеството и концентрацията на продуктите, които избирате. Избягвайте такива, които не са направени със 100% чисто масло, което означава, че вероятно съдържат допълнителни добавки. Потърсете марки, които предоставят прозрачна информация за своите продукти и източници на съставки.

Обикновено може да намерите информация на гърба на бутилката и избягвайте продукти, които съдържат термини като „аромат“ или „парфюм“.

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
стрес аромати етерични масла ароматерапия терапия
0 коментара
fallback