Жените от групата на средна възраст са по-склонни да изпитват проблеми със сексуалното си влечение.
Но две нови проучвания в списанието "Менопауза", списанието на Северноамериканското общество за менопауза, дават надежда на жените, които искат да си възвърнат сексуалната активност.
Все още не е тествано лечение на тестостерон за жени от FDA. Важна стъпка в разработването на успешно и безопасно лечение за жени след естествена или хирургична менопауза е да се установи колко тестостерон всъщност е необходим за възвръщане на желанието.
Едно от тези проучвания разглежда този въпрос, както и колко е необходимо, за да се получат други ефекти, свързани с тестостерона, като увеличаване на теглото при жени, подложени на хистеректомия.
Друго проучване тества нехормонална терапия, флибансерин, която преди това не отговаря на изискванията на FDA, но оттогава е изпратена отново до агенцията.
Когато FDA за първи път прегледа тестостерона за тази цел през 2018 г., агенцията не счита, че има значение, което е значително различно от плацебо.
Това ново проучване при жени, които са имали много ниско желание и са загрижени за това, показва някои статистически значими разлики.
Жените, които са приемали флавансерин (тестостерон на таблетки) (100 mg / ден преди лягане), са имали увеличение на задоволителните сексуални срещи (SSE) и стандартен резултат за желание, който е статистически по-добър от плацебо.
Тридесет процента от жените са имали странични ефекти, включително замайване, сънливост, гадене и главоболие, но само 8% са спрели приема на лекарството заради тях.
Изследването с тестостерон включва жени на възраст между 21 и 60 години, които са претърпели хистеректомия.
Всички те са имали нива на тестостерон, които са под средното за здравите млади жени.
Тъй като яйчникът продължава да отделя мъжки хормони след менопаузата, обикновено има леко намаляване на нивата на тестостерон при жени, които преминават през естествена менопауза, но при жени, които се подлагат на всякакъв вид хистеректомия, нивата на тестостерон значително намаляват.
Жените, на които също е отстранен един или двата яйчника, дори ако приемат естроген, имат по-лоша сексуална функция от жените, които все още имат един или двата яйчника.
Всички жени са приемали естроген и след това са получавали инжекции от плацебо или различни дози тестостерон енантат в продължение на шест месеца.
Само жените, които са получавали най-високата доза от 25 mg седмично, са имали статистически значими подобрения в своето либидо и други показатели за сексуална функция, както и в мускулната маса.
Тази доза повишава нивата на тестостерон до около 210 ng / dL, което е почти пет до шест пъти над нормалното здравословно ниво. Следователно простото повишаване на ниските нива на тестостерон до нормални стойности няма да подобри сексуалната функция, заключават изследователите.
Но това опасно ниво ли е?
Изследователите не откриха сериозни странични ефекти. LDL холестеролът, триглицеридите и глюкозата на гладно не се променят значително при жени, получавали тестостерон.
Нивата на HDL, „добрият холестерол“, намаляват, но не по статистически значим начин. Авторите на изследването обаче предупреждават, че сърдечно-съдовите и метаболитните рискове трябва да бъдат изследвани в дългосрочни проучвания.
„Поддържането на нивата на хормоните в нормалните граници за вашия пол и възраст е най-безопасният подход. Хормоните засягат много системи в тялото и са необходими много дългосрочни изследвания за идентифициране на страничните ефекти. По-големият не е непременно по-добър, когато става въпрос за хормони. Има проучвания, които показват, че смъртността е била по-висока при групи от възрастни хора, приемащи тестостерон“, казва д-р Марджъри Гас, изпълнителен директор на Северноамериканското общество за менопауза.