Сезонът на празниците е почти тук.
Светлините светят на всяка магазинна витрина, от пекарните вече приемат поръчки за питки с парички, в големите хранителни вериги предлагат печено прасе за Коледа, а щолените вече са готови за консумация. Празничният аромат на различни сладкиши, курабии и меденки също изпълват всяка къща, което ни навява на мисълта, че със здравословния ни начин на живот е почти свършено.
Коледа е може би най-изкушаващият празник и с основателна причина. Няма да е вкусно, ако на масата не присъстват напукани сладки, щолен, меденки и шоколадови фигурки на Дядо Коледа. Атмосферата у дома е много по-уютна с близките хора, които радостно чупят от питката и се надяват да видят паричката в своето парче за една по-благодатна и успешна година.
Не забравяйте, че празниците са точно затова – за почивка и наслада! Нищо няма да ви стане, ако изпробвате от домашните сладки на баба или мама! Няма да качите килограми, ако хапнете парчето си от питката. И със сигурност няма да навредите на черния си дроб, ако изпиете една-две чаши шампанско на Нова година.
Всичко това обаче трябва да е в умерени количества. Всеки от нас, който досега е спазвал строги режими на хранене, може лесно да се поддаде на изкушението, което ще се представи пред него в следващите седмици. Разбира се, може да си хапнете от всичко, което искате, но не прекалявайте. Тук не говорим за калории и напълняване, а по-скоро за разстройване на стомаха, който до този момент не е свикнал на такива количества храна.
Ако смятате да ядете само сладко и тестено, за да наваксате за пропуснатото, грешите. Това с т. нар. „празни калории“, които ще задоволят окото, но не и глада. Ще искате още и още, което ще доведе до преяждане и в крайна сметка наистина ще добавите килограми към теглото си. Ключът към насладата е умереното хапване и качествената храна.
Ето шест прости съвета за весело посрещане на празниците без излишни килограми
1. Поставете си седмични цели
Снимка: iStock
Решете предварително колко тренировки на седмица бихте могли да правите по празниците и се опитайте да ги спазвате. Препоръчваме три тренировки на седмица, което е по-малко от 90 минути общо тренировъчно време. Ако искате да се натоварите повече, може да се присъедините и към онлайн класове, които да изпълнявате у дома. Защо да чакате до януари, за да стартирате фитнес рутината си?
2. Променете рутината си за тренировки
Снимка: iStock
Комбинирайте силовите с кардио тренировките. Може дори да започнете да ходите на йога или танци, за да разнообразите рутината си. Като променяте упражненията, които правите, ще се насочите към различни мускулни групи, което ще ви помогне да видите по-бързи резултати.
3. Размерът има значение
Снимка: iStock
Очите ни често са по-гладни от стомасите ни, така че просто направете пауза, преди да се нахвърлите върху всичко на масата. Ако искате да опитате от множеството ястия и десерти пред вас, направете го, но по малко. Просто намалете общата порция и избягвайте да ядете твърде бързо, за да усетите точно кога сте се нахранили.
4. Опитайте нискокалорични алтернативи
Снимка: iStock
Заменете кремообразните сосове и сирене за такива с хумус, кисело мляко или салца. По същия начин опитайте да замените богатата на калории чаша яйчен ликьор или сладък коктейл с джин и тоник. Още по-добре, насладете се на чаша просеко или шампанско, които съдържат само 80 или 90 калории съответно.
Коледни празници: Кои храни и напитки влияят на съня?
3 идеи за бърза коледна тренировка
Коледни пости 2020 – чудесен начин за детоксикация на тялото
5. Смутита
Снимка: iStock
Спанакът, авокадото, бананите и портокалите са отлични източници на калий – нещо, което помага на тялото да се възстанови, ако сте изпили една или две напитки. Смесете ги с бадемово мляко, за да попълните изгубените електролити и да се заредите за сутрешна тренировка.
6. Бъдете мотивирани, следете напредъка си
Снимка: iStock
Не забравяйте да следите напредъка си, дори по време на празниците. Това ще ви мотивира да продължавате напред и да се чувствате още по-добре от всичко, което сте постигнали досега.