IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

9 хормона, които влияят на теглото ви – и как да ги подобрите (2 част)

11 май 2025 13 30

Поемете контрола върху тялото си

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Храненето и спортът са съществена част от пътешествието ви към подобряването на фигурата и теглото. Но за да работят правилно всички мерки, които взимате, трябва и хормоните ви да са в баланс. Много от хормоните в тялото играят важна роля в процеса на отслабване. Продължаваме да разкриваме кои са те и как да ги поддържате в норма.

Вчера ви разкрихме първите четири хормона, които влияят на теглото ви. Сега е време и за останалите пет. 

5. Естроген

Естрогенът е полов хормон, отговорен за регулирането на женската репродуктивна система, както и на имунната, скелетната и съдовата система. Нивата на този хормон се променят по време на жизнените етапи като бременност, кърмене и менопауза, както и по време на менструалния цикъл.

Високите нива на естрогена, които често се наблюдават при хора със затлъстяване, се свързват с повишен риск от някои видове рак и други хронични заболявания. Обратно, ниските нива – които обикновено се наблюдават при стареене, перименопауза и менопауза – могат да повлияят на телесното тегло и телесните мазнини, поради което също увеличават риска от хронични заболявания.

При лицата с ниски нива на естроген често се наблюдава централно затлъстяване, което представлява натрупване на тегло около средата на тялото. Това може да доведе до други здравословни проблеми, като висока кръвна захар, високо кръвно налягане и сърдечни заболявания.

Можете да намалите риска от много от тези здравословни състояния чрез промени в начина си на живот – особено чрез поддържане на здравословно телесно тегло.

За да поддържате здравословно равновесие на нивата на естроген, опитайте някои от тези техники:

Опитайте се да контролирате теглото си – намаляването на теглото или поддържането му може да намали риска от сърдечни заболявания, дължащи се на ниски нива на естроген при жени на възраст 55-75 години.

► Тренирайте редовно – ниските нива на естроген може да ви накарат да се чувствате по-малко способни да тренирате. Въпреки това в периоди на ниско ниво на естроген, като например менопаузата, редовните физически упражнения все още са важни за поддържане на теглото.

► Спазвайте балансирана диета – доказано е, че диетите с високо съдържание на червено месо, преработени храни, сладкиши и рафинирани зърнени храни повишават нивата на естроген, което може да повиши риска от хронични заболявания. Поради това може да желаете да ограничите приема на тези храни.

6. Невропептид Y

Невропептид Y (NPY) е хормон, произвеждан от клетките на мозъка и нервната система, който стимулира апетита и намалява разхода на енергия в отговор на гладуване или стрес. Тъй като може да стимулира приема на храна,  се свързва със затлъстяването и наддаването на тегло.

Той се активира в мастната тъкан и може да увеличи складирането на мазнини и да доведе до абдоминално затлъстяване и метаболитен синдром – състояние, което може да увеличи риска от хронични заболявания.

Съвети за поддържане на ниски нива на NPY

► Упражнения – някои изследвания показват, че редовните физически упражнения могат да помогнат за намаляване на нивата на NPY, въпреки че изследванията са разнопосочни.

► Хранете се пълноценно – въпреки че са необходими повече изследвания, диетите с високо съдържание на мазнини и захар могат да повишат нивата на NPY – така че може да искате да обмислите намаляване на приема на храни с високо съдържание на захар и мазнини.7.

7. Глюкагоноподобен пептид-1

Глюкагоноподобният пептид-1 (GLP-1) е хормон, който се произвежда в червата, когато хранителните вещества навлизат в тях. Той играе важна роля за поддържане на стабилни нива на кръвната захар и за това да се чувствате сити. В този смисъл GLP-1 се добавя към лекарствата – особено при хора с диабет – за намаляване на телесното тегло и обиколката на талията.

Съвети за поддържане на нивата на GLP-1 под контрол

► Яжте много протеини – установено е, че високопротеиновите храни, като суроватъчен протеин и кисело мляко, повишават нивата на GLP-1.

► Помислете за прием на пробиотици – предварителни изследвания показват, че пробиотиците могат да повишат нивата на GLP-1, въпреки че са необходими повече изследвания върху хора. Освен това е най-добре да разговаряте с медицински специалист, преди да започнете да приемате нови добавки.

8. Холецистокинин

Подобно на GLP-1, холецистокининът (CCK) е хормон на пълнотата, произвеждан от клетките в червата след хранене. Той е важен за производството на енергия, синтеза на протеини, храносмилането и други телесни функции. Той също така увеличава освобождаването на хормона лептин.

Хората със затлъстяване може да имат намалена чувствителност към действието на CCK, което може да доведе до хронично преяждане. Това от своя страна може допълнително да намали чувствителността към CCK, създавайки отрицателна обратна връзка.

Съвети за повишаване на нивата на CCK

Яжте много протеини – някои изследвания сочат, че диетата с високо съдържание на протеини може да спомогне за повишаване на нивата на CCK, а оттам и на чувството за ситост.

► Упражнения – макар че изследванията са ограничени, някои данни подкрепят редовните физически упражнения за повишаване на нивата на CCK.

9. Пептид YY

Пептид YY (PYY) е друг чревен хормон, който намалява апетита. Нивата на PYY може да са по-ниски при хора със затлъстяване и това да доведе до по-голям апетит и преяждане. Смята се, че достатъчните му нива играят важна роля за намаляване на приема на храна и за намаляване на риска от затлъстяване.

Храненето и спортът са съществена част от пътешествието ви към подобряването на фигурата и теглото. Но за да работят правилно всички мерки, които взимате, трябва и хормоните ви да са в баланс. Много от хормоните в тялото играят важна роля в процеса на отслабване. Продължаваме да разкриваме кои са те и как да ги поддържате в норма.

Това е само информативен текст за влиянието на хормоните върху теглото. Винаги се консултирайте с лекар, ако изпитвате хормонален дисбаланс или каквито и да било други проблеми.

Автор на статията:
Tialoto.bg

КоментариКоментари