Всички искаме да изглеждаме добре и да се чувстваме така, а това често минава през подлагане на диета. Учени обаче подлагат на съмнение това, доколко всъщност диетите са полезни, дори и да са балансирани. Ето 5 причини:
1. Диетите не водят до стабилни резултати
Изследване, публикувано в здравен журнал, посветен на затлъстяването, показва, че едва 20% от подложилите се на диета запазват резултатите си в продължение на година. Процентът пада още повече след минаването на въпросната година. Според учените процентът е още по-малък, тъй като много хора, започващи диета, се отказват от нея заради промени в настроението и депресии.
2. Вместо да се свалят килограми, се качват
Тук вариантите са два: или познатият йо-йо ефект след твърде ограничаваща диета, или качване на килограми след връщане на нормален калориен прием, ако тялото е свикнало с по-малко калории.
3. Диетите забавят метаболизма и увеличават усещането за глад
Когато намалим приема на калории, тялото влиза в т. нар. икономичен режим. То забавя функциите си, за да оцелява при ниските калории, които приема.
4. Диетите изискват твърде много време и енергия
Отслабването изисква много време, енергия и воля. Резултатите може да закъснеят, което би се отразило на волята. Следва преяждане и чувство за вина.
5. Диетите влияят зле на психиката
Рестрикцията в храненето влияе на психиката. Когато сме на диета, сме по-разсеяни, по-емоционални, изпитваме постоянно чувство на глад. Какво остава за хранителните разстройства като анорексия?