Нюинглъндският журнал по медицина (New England Journal of Medicine) съобщи, че лекари са попаднали на няколко случаи, в които хора буквално са ослепели от любов към телефоните си. Постоянното взиране причинявало сериозни проблеми.
В кръгозора на изследователите попадат две млади дами, едната на 22, а другата на 40 години. По-младата от двете страдала от нарушено зрение, което се проявявало най-активно през тъмната част от денонощието. След като състоянието се повторило няколко пъти, момичето решава да се консултира със специалист и разбира, че така обичаният от нея телефон е виновен за проблемите ѝ.
По-възрастната госпожа пък губела напълно зрението си всеки ден за период от 15 минути в рамките на 6 месеца.
„Пациентката се разхождала, когато за пръв път изгубила зрителен контакт със заобикалящата я среда“, пишат в журнала. Дали изобщо можем да си представим как спокойно си ходим по тротоара и изведнъж всичко потъва в мрак?
Апропо, какво довело до състоянията на двете жени?
Според лекарите от Лондонския градски университет става дума за състояние, наречено с някак неакадемичния термин, преходна слепота, причинена от смартфон. Д-р Джон Барбур и д-р Уей Би са категорични, че е много вероятно слепотата да застигне всички ни, ако не спрем с взирането в искрящите тъчскрийнове.
По време на изследванията експертите заключили, че състоянието на смартфон слепотата се корени в редовното гледане на малкия екран в леглото, когато се опитваме уж да заспим. „Симптомите при двете пациентки са били отключени именно, когато са поглеждали към смартфоните си през нощта“, разкриват специалистите. „При по-младата последствията били мигновени, а при по-възрастната на следващия ден“.
Докторите решили да тестват теорията за смартфоните върху себе си, за да разберат дали обяснението на феноменалната слепота е истинно. Експертите започнали да се взират в своите мобилни устройства, докато си лежали в тъмното. Това, което всеки един от тях забелязал, било, че зрението им чувствително се редуцирало, като отнело няколко минути, за да се възстанови.
Всичко това се случвало заради острото реагиране на фотопигментите в очите ни, вследствие силната светлина, идваща от телефоните. Оказва се, че най-големият проблем е тъмното, защото в непрогледния мрак изведнъж се появява силен източник на светлина, който на всичкото отгоре е и относително концентриран.
„Проблемите с очите могат да се задълбочат“, алармират лекарите. Всъщност кога за последно сте си лягали направо в леглото, без да сърфирате в продължение на часове?
Медицинските лица са категорични, че ако действително изпитваме толкова силна необходимост да изгледаме всичко в YouTube, може би не е зле поне да сложим слънчевите си очила, за да предпазим очите си, докато гледаме.
Подготви: Александър Градинаров