Здравословната диета не се отразява само на фигурата, но и на зрението ви. Определени храни могат да помогнат за по-добро здраве на очите и да ги предпазят от сериозни заболявания като „старческо перде“, глаукома, сухота в очите и проблеми при нощното виждане.
Тези състояния могат да бъдат избегнати чрез храни, които са богати на витамини, минерали и омега-3 мастни киселини. Според експерти, балансираната диета трябва да включва протеини, млечни продукти, плодове и зеленчуци.
Опитайте се да намалите приема или напълно да се откажете от нездравословните храни, които са силно обработени, съдържат вредни мазнини или пък имат много захар.
Ето 6 храни, които ще ви помогнат да запазите доброто си зрение още по-дълго:
1. Риба
Рибата, особено сьомгата, е чудесно ястие за здрави очи. Тя съдържа омега-3 мастни киселини, които се считат за здравословни мазнини. Те допринасят за по-добро здраве на ретината и помагат за визуалното развитие. Също така рибата служи като лек срещу сухота в очите.
Снимка: Pexels
Експертите съветват да похапвате риба няколко пъти в седмицата. Ако купувате сьомга от магазина, трябва да се насочите към тази, която е уловена, а не е отгледана в развъдник. Последната има повече наситени мазнини и по-малко омега-3. Добавете към грилованата или печената риба сезонни плодове и подправки, за да стане тя още по-вкусна.
2. Яйца
Жълтъците в яйцата съдържат витамин А, лутеин, зеаксантин и цинк, които са жизненоважни за здравето на очите. Витамин А предпазва роговицата, която се намира на повърхността на окото. Лутеинът и зеаксантинът понижават риска от заболявания като катаракта и макулна дегенерация.
Снимка: Pexels
Цинкът, от своя страна, допринася за здравето на ретината. Тя се намира в задната част на окото. Елементът също така помага на очите да се адаптират по-лесно през нощта.
3. Бадеми
Бадемите, подобно на други ядки и семена, са полезни за здравето на очите. Те съдържат витамин Е, който предпазва здравите тъкани в окото от нестабилни молекули, които ги атакуват.
Редовната консумация на витамин Е може да помогне за предотвратяване на макулната дегенерация, свързана с възрастта, както и е лек срещу катаракта. Според експерти, нужни са ви около 15 мг витамин Е на ден или това са 22 международни единици.
Снимка: Pexels
Една порция бадеми съдържа 11 от тези единици. Други ядки и семена, които съдържат витамин Е, са слънчогледови семки, лешници и фъстъци. Можете да приемате бадемите по всяко време, но трябва да внимавате, тъй като те са с висококалорийно съдържание.
4. Моркови
Едни от най-известните лечители на очите са морковите. Те, подобно на яйчените жълтъци, съдържат витамин А и бета каротин. Те помагат срещу очни инфекции и други сериозни заболявания.
Снимка: Pixabay
Каротинът и витамин А помагат на очите да абсорбират светлината. Ползата от тези вещества може да се извлече, само когато те се приемат заедно. Затова е хубаво да не забравяте морковите на трапезата.
5. Къдраво зеле
Къдравото зеле е известно като суперхрана за мнозина, тъй като съдържа много важни витамини, хранителни вещества и минерали. То е изключително важно за здравето на очите.
Тази храна е богата на антиоксидантите лутеин и зеаксантин, които също се намират и в яйцата. Те не се генерират в тялото, затова трябва да си ги набавим отвън.
Снимка: Pexels
Според експерти, хубаво е да включваме в диетата си около 100 грама къдраво зеле, което съдържа около 11 мг. лутеин. Препоръчителната доза е 10 мг. на ден. Други зеленчуци, които са с високо съдържание на лутеин, са червените чушки и спанакът.
Къдравото зеле може да бъде направено на чипс. Първо трябва да измиете хубаво листата, след това ги накъсайте на малки парчета. Натопете ги в олио и ги печете за около 20 минути докато парчетата станат хрупкави.
6. Портокали
Портокалите и други цитрусови плодове съдържат витамин С, който е изключително важен за очното здраве. Той се намира основно в пресни плодове и зеленчуци и заздравява кръвоносните съдове в очите.
Снимка: Pixabay
Също така витамин С помага и срещу катаракта, а в комбинация с други хранителни вещества, служи и като лек срещу макулната дегенерация.