Хората, които тренират с енергични кардио упражнения (които покачват сърдечния пулс) са по-малко застрашени да придобият някога метаболитен синдром.
Ако често сте се присмивали на репликите, че 15-минутните тренировки на ден са достатъчни, ново проучване на Университета в Куинс може да промени мнението ви. Откритието показва, че кратките, но по-интензивни тренировки са много по-полезни за здравето от дългия, но по-малко уморителен спорт.
Разликата е най-вече в интензивността на спротуване. Хората, които правят енергични кардио упражнения, макар и за по-кратко време, не са толкова застрашени от това да заболеят от метаболитен синдром, отколкото онези, които правят с часове упражнения с умерен интензитет – като каланетика, гимнастика, ходене на пътеката и т.н.
Метаболитният синдром е комбинация от затлъстяване с други болестни състояния на хомеостазата на мазнините, захарите и белтъчините в организма, която увеличава риска от затлъстяване и развитие на сърдечно-съдови заболявания и диабет.
Учените са изследвали 1841 души и са установили, че 75-минутния интензивен спорт на седмица носи много повече ползи за тялото, отколкото 150-минутните умерени упражнения, като дори вторите увеличават риска от придобиване на въпросния синдром с 2,4 пъти повече. Проучването също така констатира, че 70% от хората не обичат да правят интензивни упражнения, а предпочитат по-спокойните тренировки.
Урокът, който трябва да научим от това изследване е, че кратките, но по-уморителни тренировки са по-добри за нашето здраве, отколкото продължителното, но умерено спортуване.