Вероятно имате любима плейлиста, която обичате да слушате, докато се упражнявате във фитнеса или тичате в парка. Дори вие самите да не сте толкова запалени музикални фенове, навярно сте виждали много трениращи, които се потят със слушалки в ушите. За много хора слушането на музика намалява усилията и увеличава издръжливостта.
Откъде обаче, се поражда това усещане и по какъв начин влияе музиката на тренировката ви? Отговорът се крие в човешкия мозък, а не в групата мускули, които натоварвате. Колкото и да ви изглежда странно, резултатите от едно проучване показват, че дори само представата за физическо натоварване може да ви направи по-силни. Разбира се, ползата от реалните упражнения е по-голяма. Въпреки това една част от нея идва именно от визуализацията.
Въображаемата практика помага, защото повишава силата на сигнала, който се изпраща от мозъка към определени мускулни области. Сигналите за движение на мускулите започват в мозъчната зона, наречена „моторна кора“. Тя се намира в средата, близо до върха. Част от тази моторна кора се активизира най-силно в моментите, когато човек планира да направи някакво движение.
По време на тренировка именно сигналите, изпратени от моторната кора, са отговорни за решението ви в кой момент точно трябва да действате. Всичко това означава, че много важна част от тренировката е не само бързото и силно движение, но и усилията за вземане на решения, докато се упражнявате.
Ползите от слушане на музика са най-големи при упражнения в стил „самообучение“. С други думи това са тези спортове, в които се включва мисловната дейност, определяща кога и точно как да се действа. Музиката помага на хората по време на тренировка, защото те се напасват спрямо нейния ритъм и допълнително стимулират движенията.