Оттогава популярността на платното и дъската, задвижвани от вятър, расте лавинообразно – защото се управляват без специална физическа подготовка, защото е един от най-безопасните спортове, и най-важно – защото плъзгането по водата с 50-60 км/ч. осигурява такава доза адреналин, че пристрастяването е задължително.
Като прибавим и времето, прекарано сред природата покрай сърф-сесиите - промяната на начина на живот е гарантирана за всички!
Сърф за всички
Сериозен бум в развитието се наблюдава през последните няколко години – освен израсналите по цялото Черноморие сърф училища, броят на феновете скочи четворно.
И в това няма нищо учудващо – средно само 4 часа с инструктор са необходими на всеки мъж, жена или дете, за да се научи да го управлява с лекота.
В широкия възрастов диапазон на привържениците (на практика от 6 до 80 годишни) се откроява групата на най-сериозните и вдъхновени сърфисти – обикновено мъже и жени над трийсетте, които са инвестирали години от живота си в сериозна работа в офиса, и които вече са движени от неотложната необходимост да направят нещо лично за себе си.
Модерно, атрактивно, удовлетворяващо
Уиндсърфингът не отстъпва по разнообразие и атрактивност на никой спорт. Дисциплините са много различни – wave - сърфиране по вълни; freestyle – изключително динамична дисциплина, включваща различни видове салта и много други трикове; race – скоростно каране и други.
Може да бъде много екстремен като преживяване или да предложи един спокоен уикенд на брега за цялото семейство – в зависимост от желанието и уменията на сърфиста.
Острова - недокоснат от човешките ръце и крайбрежното застрояване
Най-популярната сърф дестинация сред българските сърфисти е „Острова”. Става дума за турския остров Гьокчеада (в превод – Лазурния остров), разположен в Егейско море срещу Дарданелите, с пряка видимост към Троя.
Екзотичната дестинация е съвсем близо до България – на 250 км. от Капитан Андреево се качвате на ферибота, който за час и нещо ви отвежда на най-сърфисткото място в цяла Източна Европа.
Редовният силен вятър, абсолютно равната вода за начинаещи и вълните за напреднали в съседния залив му отреждат палмата на първенството сред сърф спотовете.
Високите температури на острова позволяват целогодишно каране на сърф и кайт в бисерното море, а лятото, както го разбираме в България, там продължава от май до ноември. Налице са и българските учебни бази – освен действащото сърф училище тази година там отвори врати и още едно, с интригуващото име Crazy Island.
Оборудването е модерно, марка Naish – един от престижните брандове в спорта. Списъкът със задачи за изпълнение, които са си поставили от Crazy Island е доста дълъг, но основната идея е да работят не само за популяризацията на спорта; те предлагат не само уиндсърф обучение, но и мироглед.
Според тях в днешния технологичен свят всеки човек има нужда от естествена възможност за разтоварване от напрежението, и се надяват да бъдат за много хора тази начална точка, от която започва промяната – The Point of no Return – девизът, който са избрали.