IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Защо джогингът не ви помага да отслабнете

5 декември 2013 15 40

Може би допускате 5 основни грешки

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Има хора, които тренират усилено с аеробни занимания, например три пъти седмично тичат в парка или на пътеката в кардио залата във фитнеса, но въпреки това не мърдат нито грам надолу, поне според кантара. Най-честият проблем в случая е, че те прекалено много разчитат на движенията/спорта, за да загубят мазнини, но не променят хранителните си навици.

Добре е преди да решите да се впуснете в аеробни тренировки с цел отслабване, все пак да се информирате за случаите, когато те няма да са супер ефикасни, а именно:

1. Когато тренировката ви е винаги една и съща

Ако повтаряте една и съща тренировка отново и отново, то вашето тяло ще се адаптира към нея и ще започне да се справя без усилия. Същото важи и за вашия метаболизъм. Той дори ще започне да реагира по-слабо на упражненията и ще гори все по-малко калории. Джогингът например, може да ви накара да отслабнете, но само първоначално (първите седмица-две). Ако продължите да го практикувате дълго време с постоянна, умерена интензивност, той няма да доведе до драматични последици по отношение на трансформирането на тялото ви.

2. Когато тичате на дълги разстояния, но с бавно темпо

За всички упражнения – и кардио, и силови, важи правилото за голямата интензивност. Ако спортувате с умерено, удобно темпо, без да преминавате своето ниво на комфорт, то вие работите по-скоро за издръжливост, но не и за изгаряне на мазнини. Тази тренировка може да ви помогне да поддържате дадено тегло, но не и да отслабнете. Ако искате резултати в тази насока, то трябва да увеличавате нивото на трудност.

3. Когато се фокусирате прекалено много в изгарянето на калории

Една от най-честите грешки, които хората правят, е да броят калориите, които изгарят по време на кардио тренировка. Това е абсолютно недоразумение. Броят на калориите, които изгаряте на бягащата пътека във фитнеса, всъщност бледнеят в сравнение с тези, които изразходвате за ежедневните си дейности, които не са базирани на спорт. Ето защо е по-добре да правите силови тренировки с вдигане на тежести, тъй като те изграждат повече мускулна маса, а тя от своя страна гори повече калории за нормалното функциониране на тялото през останалата част от деня (когато сте извън фитнеса).

4. Когато не опитвате други форми на кардио

Ако сте влюбени в джогинга и не пробвате никакви други аеробни тренировки (скално катерене, гребане, колоездене и др.), то едва ли стратегията ви за отслабване ще проработи. Причината е същата като в първа точка – тялото ще се адаптира към вида усилие и ще намали изгарянето.

5. Когато тичате твърде много

Това може да звучи налудничаво, но е така. Ако тичате прекалено продължително, това може да доведе стрес на вашето тяло, а оттам да бъде засегната вашата имунна система и да се наруши хормоналният баланс в организма ви. Хормоните също контролират способността ви да губите мазнини. Освен това прекаляването със спорта може да навреди на щитовидната жлеза и да намали скоростта на метаболизма ви. Затова не трябва да правите повече от един час кардио тренировка на ден.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари