IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Характеристиките на лошия треньор

25 февруари 2014 14 30

Вашият успех в залата зависи не само от вашите собствени старания

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Личният треньор е професия, с която човек поема голяма отговорност. Ето защо добрите резултати идват, само когато човек наистина е отдаден на тази професия. Обикновено хората имат личен треньор, когато са поставили голяма цел пред себе си, за която знаят, че нямат нужните знания и сили да се справят сами.

Ако ви се налага да отслабнете и то доста, личният треньор е човекът, който трябва да ви насочи по какъв начин да го направите. За съжаление, както във всички останали професии, има хора, които ги бива и такива, които не толкова много.

За да не попадате на лош треньор, следете за тези предупредителни характеристики:

1. Не си води бележки.

Голяма част от работата на треньора е да състави програма, която да ви помогне да постигнете целите си. Добрият треньор постоянно си води бележки за видовете упражнения, брой повторения, съчетания и т. н., за да добие представа кое работи най-добре за вас. Лошият треньор е свикнал да работи с няколко програми, които препоръчва на клиентите си, без да обръща внимание на техните индивидуални нужди.

2. Той не изглежда професионално.

Както на много хора им се налага да ходят с официално облекло на работа, така треньорът също трябва да подбира облеклото си. Той трябва да изглежда спретнат и да има удобни спортни дрехи. Неговата фигура също трябва да бъде поддържана – все пак тя е реклама за самия него. Ако тялото на самия треньор не изглежда достатъчно тренирано, как тогава очаквате той да помогне на вашето?

3. Той говори. И то много.

Всеки човек иска треньор, който е приятелски настроен и може да го предразположи. Когато обаче приказките станат повече от съществената работа, значи имате проблем. Дори да говорите за спорт и тренировки, вие трябва да се съсредоточите най-вече върху вашата програма и упражненията, които ще бъдат най-ефективни за вас. Също така изследвания показват, че когато умът е зает да мисли за други неща, той не разполага с всички ресурси, от които се нуждае, за да изпраща съобщения до мускулите.

4. Той обича мантрата „Без мъка няма сполука“.

Треньорът е този, който може да ви помогне да постигнете повече, отколкото бихте могли сами. Той ви тласка извън вашата зона на комфорт и предизвиква мускулите ви по нови и ефективни начини. Все пак обаче всяко натоварване трябва да е в рамките на нормалното. Ако вашият треньор ви кара да тренирате до изтощение и след всяка (или по време) тренировка ви става зле, значи определено подходът е лош. Болката е сигнал, който вашето тяло ви изпраща, защото трябва да забавите темпото или да спрете.

5. Той не оценява, нито пък прави повторна оценка.

Бихте ли се доверили на механик, който веднага посяга към двигателя на вашия автомобил, вместо първо да направи диагностичен тест? Същото важи и за вашия треньор. Добрият треньор третира тялото ви като машина. Той му прави оценка и записва параметрите, по които да се води в първите часове. Резултатите, които постигате пък му дават добра представа за текущото ви фитнес ниво. На всеки 4 до 8 седмици треньорът ви трябва да прави нова оценка на вашето тяло, за да бъде сигурен, че тренирате по най-добрия начин.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари

Анонимен ( преди 11 години )