В сезона на вталените силуети и късите дължини красивата коремна преса се оказва проблем за много дами. За красиво оформени плочки на нежния корем мечтаят много девойки и именно тази област е в центъра на повечето тренировъчни програми. За да достигнете заветната цел и да имате сексапилен корем е необходимо да се съобразявате с два основни фактора – редовни тренировки (които да не са съсредоточени само върху тази област) и грамотно съставен хранителен режим.
Подготвили сме някои съвети, с помощта на които ще забележите видим ефект върху коремните си мускули само след седмица тренировки.
Упражнения
Коремните мускули са едни от най-използваните мускули ежедневно, затова тренировките ви за тях може да са всеки ден. Важно е да тренирате и мускулите на гърба, за да компенсирате натоварването му. Ако тренирате само за корем, възможно е това да доведе до изменение в стойката на тялото и да се появят болки в гърба.
Упражненията за преработване на мазнините в мускулна маса са именно свиванията в тази област, познати под името коремни преси. Общата основа на този тип упражнения се състои в сгъването и разгъването на тазобедрените стави и максималното им приближаване към ребрата, лежейки по гръб или седейки на задните части. Така използвате телесното тегло на краката си. Самите упражнения са доста елементарни като техническо ниво и практически са известни почти на всички. Препоръчително е да обърнете внимание на правилното им изпълнение, което означава, че е добре да се консултирате с фитнес инструктор.
За да постигнете търсения ефект, е добре да се упражнявате най-малко два пъти в седмицата, но качествено. Важно е също да се ориентирате не по визуалния ефект, а по собствените си усещания. При тренировките в лежащо положение например, напрежението трябва да е предимно в областта на самия корем. Движещата сила трябва да повдига долната или горната част на тялото, което означава, че напрежението в коремните мускули трябва да бъде причина за повдигането на тялото, а не следствие от това.
Снимка: Thinkstock
Втори важен момент е техническото изпълнение – старайте се във всяко упражнение да ограничавате максималната амплитуда на напрежението. Когато се движите нагоре, не преминавайте във вертикално положение (това вече е фаза на отпускане на мускулите). Ограничете повдигането диагонално до 45 градуса – така ще имате само една фаза на покой на мускулите, когато легнете на пода.
Трети важен момент – неутралната позиция на тялото. Изпълнявайте комплекса от упражнения с изправен гръб, с отпуснати рамене и плешки. Така ще въздействате на напречните коремни мускули по време на всички упражнения. Също така е важно да преминавате от по-простите към по-сложните упражнения, за да има равномерно развитие на мускулите.
Към свиванията може да добавяте и повдигане на краката, докато седите на задните си части, да изправяте и да сгъвате цялото тяло диагонално на торса, като всяко извиващо движение развива страничните коремни мускули.
Днес с голяма популярност се сдоби така наречената функционална тренировка или планкове. Преди време тези упражнения се наричаха лег от упор – лежащото положение на тялото се извършва върху дланите или лактите на едната или и на двете ръце, и на пръстите на краката. Планкът може да се изпълнява и в странично положение на тялото. Така то заема успоредна или леко диагонална линия със пода и напрежението позволява да се стягат мускулите на корема и на задните части едновременно.
Снимка: Thinkstock
Хранене
Когато тренирате с цел стягане и оформяне на коремните мускули, има класически схеми на хранене, които подпомагат постигането на максималния резултат. Що се отнася до храненето след тренировка, то половин час след физическите натоварвания трябва да се затвори т. нар. „въглехидратен прозорец“ (което продължава до два часа след тренировка) и да се храните със сложни въглехидрати (елдата е добър вариант). След това идва ред на протеиновите храни като сготвено месо от домашни птици – „протеиновият прозорец“ трае до два часа след тренировки. Важно е да се следва тази последователност и да не забравяте да осигурявате на организма полезни вещества – те са от съществено значение за хармоничното развитие на мускулите.