Големите бицепси изглеждат мъжествено и внушават сила. Когато попитате жените коя част от мъжкото тяло им въздейства сексуално, повечето от тях ще отговорят, че това са големите ръце.
Как да тренирате бицепсите? Ако развитието им напоследък е спряло, то по-добре променете нещо в тренировъчната си програма. Ето няколко упражнения, с които можете да пробвате.
Упражнение 1 – набиране
Набирайте се с тесен хват, като дланите ви са обърнати към лицето. Увиснете с опънати ръце, а когато се набирате нагоре, лактите ви сочат земята. Издърпайте се, докато брадичката ви стигне над лоста. След това се върнете в изходна позиция.
Повторете 12-15 пъти в 3 серии. През цялото време краката ви са сгънати в коленете и висят над земята, не ги използвайте от тях за опора. Цялото ви тяло е изпънато, стегнете и корема.
Упражнение 2 – сгъване
Това е основно упражнение. Ако сгъвате за бицепс с дъмбели, сменете ги с лост. Или обратното. Ако обаче използвате и двете упражнения, то сменете едното със сгъване на машина.
Четвърти вариант, за да разнообразите рутинната си програма, е да ползвате скрипец вместо някое от другите упражнения. Всяко от тях натоварва по различен начин. Значение имат позицията на тялото, хватът и т.н.
Само не намалявайте килограмите, те определят ефективността на упражнението. Следвайте стандартната си схема на работа – повторенията намаляват за сметка на тежестта.
Упражнение 3 – сгъване под наклон
Това вече е малко по-различно и доста натоварващо, но пак се числи към основните упражнения. Седнете на пейка, чиято облегалка е под наклон от 60 градуса. Вземете по един дъмбел във всяка ръка като изберете тежестта според собствената си подготовка.
Сгъвайте последователно ръцете. Когато са отпуснати долу, ги завъртайте навътре, а когато ги вдигате дланите са обърнати към лицето ви. Направете 3 серии по 10-15 повторения.
Когато натискът намалее и свикнете с това движение, започнете да сгъвате ръцете едновременно и вдигайте повече килограми. Така ще увеличите напрежението.
Следвайте тази програма поне 3 месеца. В зависимост от това дали сте начинаещ или тренирате отдавна, тялото ви реагира по различен начин на комплекса от упражнения. Колкото по-дълго тренирате, толкова по-лесно се адаптирате и имате нужда от по-чести промени.
Разбира се, режимът на хранене е особено важен. Знаете си за месото - протеинът в него е храна за мускулите.
А и въглехидратите, които дават енергия, са много важни – достатъчното количество храна кара мускулите да растат. А големите мускули... имат невероятно въздействие у околните.